Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Божествена Литургија во Велјуса (04.12.2023 15:13)

На празникот Воведение на Пресвета Богородица

Сеноќно бдение во Белград (04.12.2023 14:55)Божествена Литургија во Белград (03.12.2023 15:18)Промоција во Белград (03.12.2023 20:30)Вселенската Патријаршија го прослави празникот на свети апостол Андреј Првоповиканиот (03.12.2023 14:32)Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум: „Длабоко срце“ (30.11.2023 17:19)Во посета на градот Килкис во Грција (28.11.2023 19:29)Сеноќно бдение на празникот на свети Григориј Палама во Струмица (27.11.2023 20:40)Архиерејска Божествена Литургија во Белград (21.11.2023 08:44)Божествена Литургија во Струмица (19.11.2023 20:18)Божествена Литургија во Струмица (08.11.2023 20:37)Божествена Литургија во Струмица (05.11.2023 10:34)Божествена Литургија во Велјуса (30.10.2023 12:13)Епископот Стобиски г. Јаков присиствуваше на прославата во градот Дидимотихо во Грција (29.10.2023 08:35)Божествена Литургија во Водоча (29.10.2023 12:23)Божествена Литургија во Велјуса (14.10.2023 17:15)

На празникот Покров на Пресвета Богородица

Божествена Литургија во Водоча (08.10.2023 14:28)Амбасадорката на САД во посета на Mанастирот Велјуса (05.10.2023 12:31)Божествена Литургија во Водоча (24.09.2023 12:51)Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (21.09.2023 11:00)

На празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица

Вечерна богослужба во Струмица (20.09.2023 11:01)

Во чест на Раѓањето на Пресвета Богородица

Божествена Литургија во Водоча (17.09.2023 10:57)Божествена Литургија во Водоча (10.09.2023 10:54)Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (10.09.2023 09:38)Божествена Литургија во Водоча (03.09.2023 13:19)Сеноќно бдение во Водоча (29.08.2023 12:34)

Во чест на преподобен Јосиф Исихаст

Божествена Литургија во Водоча (28.08.2023 13:29)Божествена Литургија во Берово (28.08.2023 13:23)Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (27.08.2023 13:21)Божествена Литургија во Водоча (27.08.2023 13:12)Божествена Литургија во Водоча (20.08.2023 08:19)Архерејска Божествена Литургија во Штип (24.08.2023 08:06)

На праникот Преображение Господово

Соопштение од Канцеларијата на Струмичката православна епархија (14.08.2023 13:35)Како бесот се крие (13.08.2023 11:33)Божествена Литургија во Водоча (13.08.2023 11:26)Божествена Литургија во Водоча (02.08.2023 13:55)Божествена Литургија во Стар Дојран (02.08.2023 13:45)Во посета на Општина Берово и на Општина Пехчево (31.07.2023 07:39)Божествена Литургија во Водоча (30.07.2023 11:51)

На празникот на светата маченичка Марина

Божествена Литургија во Водоча (23.07.2023 11:40)Божествена Литургија во Водоча (16.07.2023 11:24)Божествена Литургија во Водоча (12.07.2023 12:22)Божествена Литургија во Пехчево (12.07.2023 12:10)Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (09.07.2023 12:57)Божествена Литургија во Водоча (09.07.2023 12:52)Божествена Литургија во Водоча (02.07.2023 12:42)Божествена Литургија во Водоча (25.06.2023 17:54)Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција (25.06.2023 23:01)Божествена Литургија во Водоча (18.06.2023 20:06)Божествена Литургија во Струмица (11.06.2023 13:44)

Во Неделата на сите светии

Божествена Литургија во Водоча (04.06.2023 13:31)

На празникот на Слегувањето на Светиот Дух (Педесетница)

Божествена Литургија во Струмица (28.05.2023 13:18)

Во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски Собор

Божествена Литургија во Водоча (27.05.2023 13:05)

На празникот на свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Архиерејска Божествена Литургија во Гевгелија (25.05.2023 12:49)На празникот на светите Кирил и Методиј во Струмица (24.05.2023 10:09)Сеноќно бдение во Водоча (08.06.2023 21:24)Божествена Литургија во црквата „Христос Спасител“ во Дидимотихо, Р. Грција (04.06.2023 21:04)Вечерна служба во чест на светите Кирил и Методиј во Струмица (23.05.2023 12:34)Недела на слепиот (21.05.2023 12:27)Божествена Литургија во Водоча (14.05.2023 08:34)Божествена Литургија во Струмица (07.05.2023 08:08)Сеноќно бдение во чест на свети великомаченик Георгиј Победоносец (06.05.2023 08:05)Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка во Струмица (22.04.2023 18:18)Светол вторник (18.04.2023 12:49)Светол понеделник во Струмица (17.04.2023 11:34)Велигден во Струмица (16.04.2023 11:12)Вечерна со Василиева Литургија во Ново Село (15.04.2023 10:38)Оплакување Христово (15.04.2023 10:24)Вечерна богослужба со погребение Христово и полагање на светата Плаштаница во гробот (14.04.2023 11:37)Велик петок (13.04.2023 09:49)Велик четврток (13.04.2023 09:20)Божествена Литургија на Цветници (09.04.2023 15:20)Божествена Литургија на Лазарова сабота (09.04.2023 15:07)Божествена Литургија на Благовештение (07.04.2023 15:04)Божествена Литургија во Струмица (26.03.2023 12:12)

Неделата на свети Јован Лествичник

Архиерејска Божествена Литургија во Лешок (25.03.2023 11:53)Одговор на објавата: Предлог законот за родова еднаквост ја унапредува родовата еднаквост во општеството, целиме кон општество без стереотипи, враќањето назад е уназадување на општеството, од 21.03.2023 г. (22.03.2023 10:47)Божествена Литургија во Ново Село (19.03.2023 08:57)

Крстопоклона недела

Заупокоена Литургија во манастирот „Свети архангел Михаил“, во Берово (18.03.2023 08:57)

По повод годишнината од упокојувањето на игуманија Синклитикија

Божествена Литургија во Струмица (12.03.2023 18:45)

Недела на свети Григориј Палама

Божествена Литургија во соборниот храм „Пресвета Богородица Ослободителка“, во Дидимотихо, Р. Грција (05.03.2023 22:06)

Неделата на Православието

Недела на Православието (05.03.2023 18:51)Поклонение во Цариград (03.03.2023 18:55)Божествена Литургија во Ново Село (04.03.2023 18:29)

Тодорова сабота

Повечерие со Акатист кон Пресвета Богородица (03.03.2023 18:55)Литургија на Претходноосветени дарови во Струмица (01.03.2023 10:29)Вечерна служба на Прочка (26.02.2023 10:13)Божествена Литургија во Просениково (23.02.2023 10:57)

На празникот на светиот свештеномаченик Харалампиј

Божествена Литургија во Ново Село (19.02.2023 09:33)

Недела на Страшниот суд

Божествена Литургија во Струмица (15.02.2023 10:26)

На Сретение Господово

Сеноќно бдение во Ново Село (30.01.2023 19:50)

За празникот на свети Антониј Велики

Божествена Литургија во Ново Село (29.01.2023 19:00)

Недела на Закхеј

Божествена Литургија во Струмица (28.01.2023 18:44)Божествена Литургија во Ново Село (22.01.2023 19:28)Сеноќно бдение за Богојавление во Струмица (19.01.2023 19:13)Голем Богојавленски водосвет во манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“, во Велјуса (18.01.2023 14:14)Водокрст (18.01.2023 11:21)

Во манастирот „Свети Георгиј Победоносец и свети Антониј Велики“, во Ново Село

Божествена Литургија во Ново Село (15.01.2023 11:20)Божествена Литургија во Ново Село (14.01.2023 11:05)Василица во Водоча (14.01.2023 13:21)Вечерна служба за празникот на свети Василиј Велики во Струмица (13.01.2023 09:18)Божикен прием на државниот врв (10.01.2023 10:48)Божествена Литургија во Струмица (09.01.2023 10:33)

На празникот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски ги прими децата од школото за веронаука во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица (08.01.2023 10:38)Божествена Литургија во Струмица (08.01.2023 18:38)Сеноќно бдение со Божествена Литургија во Струмица на Божик (07.01.2023 18:42)

Христос се роди!

„Вечниот Бог“ во Струмичката епархија (06.01.2023 18:49)

Христос се раѓа, славете!

Божествена Литургија во Ново Село (06.01.2023 12:34)Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум: „Философски стрмнини“ (05.01.2023 18:08)Божествена Литургија во Ново Село (05.01.2023 10:48)

На празникот на свети Наум Охридски

Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2023 09:46)