MPC Aktuelnosti
 
 
 
 
 
Митра на Охридските архиепископи, изработена од злато и сребро кон крајот на 17 век во Венеција. Декорирана со 350 скапоцени камења.

Велигденско послание (01.05.2024 17:12)С О О П Ш Т Е Н И Е (11.04.2024 20:31)До Реис-ул Улема Хаџи Шаќир Ефенди Фетахи Исламска верска заедница во Македонија (10.04.2024 20:16)Средба на Aрхиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со Mитрополитите г. Кирил и г. Дамаскин (08.04.2024 13:33)Сочувство за постраданите во Москва (24.03.2024 15:05)Архиепископот во Белград се сретна со Српскиот Патријарх (07.03.2024 14:33)Соопштение (29.02.2024 18:22)Архиепископот во посета на Рим и Ватикан (26.02.2024 21:20)Божикно послание (05.01.2024 13:43)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2024 година (01.01.2024 09:43)Соопштение (26.12.2023 21:14)Архиерејска Божествена Литургија на празникот на свети Климент Охридски во Скопје (08.12.2023 10:39)Вечерна богослужба во чест на свети Климент Охридски во Скопје (07.12.2023 10:35)Востоличен новиот Епископ Делчевско-каменички г. Марко (18.09.2023 21:01)Архиерејска Божествена Литургија и востоличување на митрополитот Крушевско-демирхисарски г. Јован во Крушево (04.09.2023 08:57)Претстојателите на Српската и на Македонската Православна Црква отслужија Света Литургија во манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ крај Крива Паланка (29.08.2023 16:24)Соопштение од Канцеларијата на Струмичката православна епархија (14.08.2023 13:38)Заврши посетата на Архиепископот Стефан на Американско-канадската епархија (04.08.2023 15:45)Илинденско послание (31.07.2023 09:46)Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција (29.06.2023 18:07)АКО ОПСТОИМЕ ‒ ЌЕ ПОСТОИМЕ (29.06.2023 15:21)

СТЕФАН, Архиепископ Охридски и Македонски

ПРИКАЗНИ ВО ПРИКАЗНАТА ЗА ПРАВАТА НА ЖЕНАТА: ФЕМИНИЗАМ, ПОЛОВОСТ, РОДОВОСТ, СЕКСУАЛНОСТ, ТРАНССЕКСУАЛНОСТ, ТРАНС-РОДОВОСТ, ИЗОПАЧЕНОСТ (29.06.2023 15:20)

Академик Катица ЌУЛАВКОВА

Сенароден собир против Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција (25.06.2023 22:57)Соопштение (20.06.2023 14:38)Десетгодишнина од упокојувањето на Митрополитот Полошко-кумановски Кирил (11.06.2023 10:02)На Педесетница Српскиот Патријарх Порфириј во Охрид (05.06.2023 13:26)СООПШТЕНИЕ (01.06.2023 15:08)Родово изедначување или изобличување на личностите (10.05.2023 16:42)

Викарен Епископ Стобиски, г. Јаков

Соопштение (05.05.2023 19:36)Во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски (21.04.2023 20:17)Црковна и државна делегација од Р. Северна Македонија по Благодатниот оган во Ерусалим (15.04.2023 20:10)Велигденско послание (14.04.2023 13:36)Цветници во селото на Вселенскиот Патријарх на Имврос (10.04.2023 19:01)Соопштение (06.04.2023 14:33)Претседателот Пендаровски на средба со Вселенскиот Патријарх (13.03.2023 16:48)Формирана Група на пријателство помеѓу МПЦ-ОА и ИВЗ за градење здраво општество (09.03.2023 22:58)Поклонение во Цариград (04.03.2023 19:22)Литургија на претходноосветените дарови (02.03.2023 09:25)ВЕЛИКОПОСНА МОЛИТВА на СВЕТИ ЕФРЕМ СИРИН (01.03.2023 10:01)

Свети Лука Кримски

За Великиот пост (28.02.2023 18:28)Соопштение (21.02.2023 15:31)Телеграми со сочувство до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и до Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х (09.02.2023 17:02)Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас) (02.02.2023 18:28)СЛОВО ЗА ГОЦЕ (04.02.2023 20:55)

† Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски

Средба со Амбасадорката на САД (17.01.2023 17:04)Средба со Митрополитот Волоколамски г. Антониј (11.01.2023 12:42)Барање до јавниот сервис (10.01.2023 13:03)Божикен прием на државниот врв (09.01.2023 10:50)Православен календар 2023 – бесплатна апликација и за iPhone (IOS) (07.01.2023 18:13)

Христос се роди!

Божикно послание (04.01.2023 17:28)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2023 година (01.01.2023 14:59)Демант (23.12.2022 14:12)Света Архиерејска Литургија во Кавадарци (09.10.2022 21:21)

Семакедонски црковно-народен собор

Интервју на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (09.10.2022 20:45)

За Радио Слободна Европа

Писмо од Рускиот Патријарх Кирил до Архиепископот Охридски и Македонски Стефан (09.09.2022 19:34)Соопштение (30.08.2022 14:35)Илинденско послание (30.07.2022 12:24)Соопштение (05.07.2022 14:08)Соопштeние (01.07.2022 11:27)Стотици верни го пречекаа Српскиот Патријархот Порфириј во манастирот Калиште кај Струга (21.06.2022 04:28)Педесетница во Константинопол (12.06.2022 13:22)Божествена Литургија во Белград (12.06.2022 13:22)

На празникот Педесетница

Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство (09.06.2022 07:29)Соопштение (07.06.2022 14:52)Томосот за Автокефалија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија доделен од Српската Православна Црква (06.06.2022 14:52)СПЦ го официјализираше прифаќањето на автокефалноста на МПЦ – ОА (05.06.2022 20:33)Известување до медиумите (03.06.2022 09:23)Торжествено сослужување на претстојателите на СПЦ и МПЦ (24.05.2022 10:23)Преподобниот Јоаким Крчовски канонизиран за светител (22.05.2022 17:23)Соопштение (20.05.2022 18:57)Света Архиерејска Литургија во Белград (19.05.2022 09:51)

Воспоставување литургиско и канонско општење помеѓу СПЦ и МПЦ – ОА

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград (19.05.2022 06:50)Сooпштение (10.05.2022 12:24)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Канонизацијата на светиот праведен Јоаким Крчовски учител и просветител (10.05.2022 11:21)Соопштение (09.05.2022 15:06)

Од Вселенската Патријаршија

Соопштение (29.04.2022 14:38)

Молебен за мир во Украина

Соопштение (06.04.2022 16:02)Соопштение (01.04.2022 11:33)Заупокоена Литургија и погребение на монахиња Синклитикија во манастирот „Свети архангел Михаил“ во Берово (26.03.2022 07:04)Соопштение (03.03.2022 11:05)Ковачевски: Добрата соработка со верските заедници ќе продолжи (02.02.2022 18:23)Православен календар 2022 – бесплатна апликација за iPhone (IOS) (02.02.2022 18:23)Сочувство по повод упокојувањето на Преосветениот епископ Шабачки, Лаврентиј (24.01.2022 17:23)Честитки од Вселенскиот Патријарх до новиот претседател на Европскиот парламент и до новиот премиер на Северна Македонија (23.01.2022 08:09)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2022 година (18.01.2022 15:40)Божикна порака (06.01.2022 09:28)Објавена монографијата „Возобновителот“ во чест на архиепископот Доситеј (29.12.2021 15:27)Архиерејска Литургија во Тетово (29.12.2021 15:25)

Недела на Светите праотци

Архиерејска Литургија во Штип (19.12.2021 15:16)

На празникот на свети Никола Чудотворец

Соопштение (25.12.2021 20:28)Соопштение (23.12.2021 14:49)Заупокоена Литургија и Парастос во соборниот храм во Скопје (23.12.2021 14:46)

По повод годишнината од блаженото упокојување на поранешниот Митрополит Европски Горазд

Монашка посета при Вселенскиот Патријарх (16.12.2021 17:16)Прослава на свети Климент во соборниот храм во Скопје (08.12.2021 14:43)Празнична Вечерна богослужба во соборниот храм (07.12.2021 14:43)Чествување на патронатот на МПБ „Св. Климент Охридски“ (07.12.2021 14:43)Документарниот филм за свети Нектариј Егински – „Божји човек“ ќе се прикажува во Скопје (06.12.2021 15:25)Соопштение за празникот на свети Климент Охридски (06.12.2021 15:21)Настап на Бигорскиот хор во Атина (04.12.2021 11:54)Соопштение (23.11.2021 12:01)Средба со градоначалникот на Општина Бутел (19.11.2021 14:11)Соопштение (13.09.2021 14:43)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Сочувство (09.09.2021 13:10)

До госпоѓа Теута Арифи, градоначалник на Општина Тетово

Илинденско послание (31.07.2021 18:39)Божествена Литургија во Лешочкиот манастир (21.06.2021 14:05)

Помен на гробот на игуменот Кирил Пејчиновиќ

Соопштение (09.06.2021 13:15)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (30.04.2021 11:24)Велигденско послание (28.04.2021 17:56)Соопштение (28.04.2021 14:57)Средба со државниот правобранител (27.04.2021 14:30)Средба во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан (19.03.2021 16:18)Сочувство по повод упокојувањето на умировениот Епископ Захумско-херцеговачки Атанасиј (06.03.2021 18:54)Телеграма со сочувство (01.03.2021 15:14)

По повод упокојувањето на г. Милан Бандиќ, градоначалникот на градот Загреб

Честитка до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј (01.03.2021 16:49)Соопштение (26.02.2021 11:08)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Честитка на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан до новоизбраниот Патријарх Српски г.г. Порфириј (22.02.2021 11:54)Светилникот на нашето време (11.01.2021 20:10)Божикно обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (06.01.2021 15:55)Божикно послание (03.01.2021 12:03)Соопштение (28.12.2020 13:01)Соопштение од Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија (24.12.2020 12:25)Соопштение од САС на МПЦ – ОА (15.12.2020 10:10)Македонски манифест (03.12.2020 20:38)МПЦ–ОА испрати сочувство до СПЦ – Достоинствено го носеше патријаршискиот крст (23.11.2020 11:22)Сочувство по повод упокојувањето на Митрополитот Црногорско-приморски г. Амфилохиј (31.10.2020 11:36)За оние што се мислат безгрешни, пречисти и сигурно спасени, па сега ќе ја спасуваат и Црквата (30.10.2020 22:08)Соопштение (26.10.2020 13:24)Свештената Бигорска Обител го слави своето илјадалетие (18.10.2020 16:53)Света Архиерејска Литургија во Охрид (05.10.2020 18:21)

На празникот Собор на сите македонски светители

Света Архиерејска Литургија во соборниот храм во Скопје (04.10.2020 16:58)

На празникот Собор на сите македонски светители

ЕКСКЛУЗИВНО: Вселенската Патријаршија ќе ја повика МПЦ во канонско единство (03.10.2020 18:13)Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Калишта (21.09.2020 18:13)Отсекување на главата на свети Јован Крстител (11.09.2020 16:45)

Архиерејска Литургија во Бигорски манастир

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (02.09.2020 14:06)

Осветување на нова Митрополитска резиденција

Чествување на свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Исихаст (02.09.2020 13:55)Успение на Пресвета Богородица во Лешочкиот манастир (02.09.2020 10:51)На празникот на св. Климент Охридски и св. великомаченик Пантелејмон во Охрид (09.08.2020 20:05)Илинденско послание (29.07.2020 08:36)Востоличен новиот Кумановско-осоговски Митрополит (26.07.2020 22:11)Соопштение (27.07.2020 10:32)Хиротонија на Епископот Антаниски г. Партениј (14.07.2020 16:31)Света Архиерејска Литургија во Бигорскиот манастир (14.07.2020 13:35)На празникот на преподобен Наум Охридски во Охрид (03.07.2020 16:32)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (08.07.2020 18:35)Соопштение (25.06.2020 13:43)Соопштение (03.06.2020 10:35)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Соопштение (21.05.2020 12:55)Во Господа се упокои проф. Петко Златески (13.05.2020 21:28)Соопштение (08.05.2020 16:04)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Лесно предвидлива разврска (22.04.2020 10:31)Благодатниот оган пристигна во земјава (18.04.2020 21:16)Не плаши се, мало стадо (18.04.2020 16:57)Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан (18.04.2020 11:57)Распнување (17.04.2020 12:49)Соопштение (16.04.2020 14:13)Велигденско послание (14.04.2020 21:34)Цветници (11.04.2020 16:56)Соопштение (06.04.2020 12:29)Своеволен идентитетски подвиг (28.03.2020 06:46)Послание на Митрополитот Повардарски г. Агатангел за пандемијата (24.03.2020 15:33)На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020 19:41)Соопштение (20.03.2020 12:20)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА

Соопштение од Светиот архиерејски синод на МПЦ – ОА (12.03.2020 10:50)Тодорова сабота, камен-темелник на камбанарија и административни простории со крстилна во Свети Николе (06.03.2020 20:03)Мартинка и бројаничка (27.02.2020 17:42)Света Архиерејска Литургија во Кратово (25.02.2020 12:46)

На празникот на светиот маченик Георгиј Кратовски

Света Архиерејска Литургија во Охрид (23.02.2020 12:36)

На празникот на светиот свештеномаченик Харалампиј

Света Архиерејска Литургија во Бигорскиот манастир (20.02.2020 12:17)

На празникот на преподобен Партениј Лампсакиски

Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, Прилеп (12.02.2020 18:58)Соопштение (07.02.2020 14:02)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (03.02.2020 20:15)Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан оствари средба со директорот на КПУ „Скопје“, г. Есад Рахиќ (31.01.2020 22:30)Чествување на Свети Гаврил Лесновски во Лесновската обител (29.01.2020 11:32)Божествена Литургија во Љубљана, Словенија (27.01.2020 08:37)Божикно послание (04.01.2020 15:20)Слово на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан на промоцијата на книгата „Слова за Словото“ (24.12.2019 17:52)Промоција на книгата со проповеди „Слова за Словото“ од Архиепископот г.г. Стефан (24.12.2019 12:58)Свети Никола Мирликиски Чудотворец – Света Архиерејска Литургија во Прилеп (19.12.2019 17:54)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2019 18:36)

На празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Климент Охридски“, Скопје (08.12.2019 11:43)Сочувство до Архиепископот на Албанската Православна Црква г. Анасастасос за постраданите од земјотресот во Албанија (28.11.2019 12:54)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (22.11.2019 12:05)Посета на храмот во Загреб, Хрватска (11.11.2019 11:59)Свети великомаченик Димитриј – Света Архиерејска Литургија во Битола (08.11.2019 11:27)Меѓународна конференција: Св. Софија – „Премудроста која си изгради дом“ (27.10.2019 18:11)Света Архиерејска Литургија во Велес (13.10.2019 10:57)Осветување на нова црква во Бутел, Скопје (06.10.2019 10:46)Голема вечерна и промоција на книгата со проповеди (05.10.2019 17:53)

„СЛОВА ЗА СЛОВОТО“ од Архиепископот Стефан

Посета на државниот секретар на САД г. Мајк Помпео на Охрид (04.10.2019 19:04)Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот (29.08.2019 18:51)Преображение Господово – Света Архиерејска Литургија во Зрзе (19.08.2019 19:32)Чествување на светиот маченик Спасо Радовишки во Радовиш (21.08.2019 10:01)Организирана еднодневна екскурзија во Маврово (12.08.2019 19:08)Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник во Охрид (09.08.2019 12:02)

На празникот на свети великомаченик Пантелејмон и свети Климент Охридски

Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (06.08.2019 16:27)Илинденско послание (28.07.2019 20:32)Средба на Архиепископот г. г. Стефан со Амбасадорот на САД во Р. С. Македонија (24.07.2019 21:04)Чествување на празникот Рождество на свети Јован Крстител во Бигорски (08.07.2019 18:28)Чествување на преподобен Наум Охридски на Попова Шапка (03.07.2019 13:40)Чествување на празникот на преподобен Наум Охридски во Охрид (03.07.2019 11:18)51 генерација успешно завршени богослови (14.06.2019 10:32)Чествување на свети Гаврил Светогорец, Епископ Велички, во Лесновската обител (28.05.2019 18:20)Молебен на гробот на свети Кирил Солунски (24.05.2019 18:05)Архиерејска Божествена Литургија во Православната Богословија во Скопје (19.05.2019 17:55)Велигденско обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан (25.04.2019 23:32)Велигденско послание (25.04.2019 23:21)Излезе од печат новиот број на „Премин“ (24.04.2019 20:40)

Посветен на света Марија Магдалена и на жените мироносици

Поклоничко патување во Италија (19.04.2019 11:42)Благoвештение во Ново Село – Штип (09.04.2019 13:45)Промоција на книгата за Царското семејство Романови (05.04.2019 16:33)Свечена литија во Струмица (24.03.2019 22:00)Став на Црквите и верските заедници во врска со абортусот (14.03.2019 11:41)Во Битола одбележана годишнина од Холокаустот на Евреите (10.03.2019 16:50)Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (24.02.2019 13:25)

Свети маченик Георгиј Кратовски

Осветување на нови конаци во Бигорскиот манастир (26.02.2019 12:07)Архиерејска Божествена Литургија во Госивар (12.02.2019 19:33)

Светите Три ерарси

Средба на премиерот Заев со поглаварите и претставници на верски заедници во Република Македонија (06.02.2019 21:59)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (04.02.2019 21:38)

На празникот на преп. Максим Исповедник

Чествување на свети Гаврил Лесновски во Лесновската обител (28.01.2019 23:32)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (18.01.2019 10:52)Државниот врв на божикен ручек кај Архиепископот г.г. Стефан (11.01.2019 14:53)Свечен прием по повод именденот на Архиепископот г.г. Стефан (09.01.2019 14:38)Божикно послание (03.01.2019 17:01)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2019 година (01.01.2019 11:28)Промоција на делото „Дебарско-кичевска епархија (1967-2017)“ (16.12.2018 15:31)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2018 12:04)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Архијерејска Божествена Литургија во денот посветен на светиот Климент Охридски во Скопје (11.12.2018 15:54)Чествување на свети Климент во Драчево (11.12.2018 14:54)Соопштение (06.12.2018 13:39)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (28.11.2018 16:01)Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Јаков во манастирот во Водоча (25.11.2018 13:55)Наречение на новоизбраниот Епископ Полјански Јаков (24.11.2018 13:54)Хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански Јаков (23.11.2018 12:33)Архиепископски црковно-народен собор во Охрид (7.10.2018 12:55)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (07.10.2018 10:20)Демант (01.10.2018 13:30)

Од Канцеларијата на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија

Соопштение (13.09.2018 13:20)Излезе од печат „Мисли за женската душа: есеи за психологијата на животот“ од д-р Дмитриј Авдеев (13.09.2018 10:25)Средба на Архиепископот г.г. Стефан со Амбасадорот на САД (23.08.2018 17:43)Архиерејска Божествена Литургија во Велес (14.08.2018 13:40)

На празникот на светиот великомаченик Пантелејмон

Архиерејска Литургија во Охрид (14.08.2018 13:15)

На празникот на Светите Седмочисленици, свети Климент Охридски и свети Великомаченик Пантелејмон

Архиерејска Божествена Литургија во Лесново (27.06.2018 16:44)1000 години Охридска Архиепископија (06.06.2018 18:36)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (06.06.2018 13:51)Промотивно видео - „1000 години Охридска архиепископија“ (17.05.2018 07:54)Свечена литија - еордија во Струга (11.05.2018 10:39)Одбележан споменот на Светиот свештеномаченик Кипријан, заштитникот на градот Демир Хисар (30.04.2018 09:55)Известување за пристигнувањето на благодатниот оган во Р. Македонија (06.04.2018 21:08)Велигденско послание (31.03.2018 22:09)173 години, од упокојувањето на игуменот на Лешочкиот манастир Кирил Пејчиновиќ (10.03.2018 10:47)Соопштение (13.03.2018 11:36)Бдение и литија во чест на Скоропослушница (12.03.2018 15:58)Соопштение (09.03.2018 13:25)Мартинка и бројаничка (27.02.2018 11:00)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид за празникот на светиот апостол Тимотеј (05.02.2018 10:46)Божествена Литургија во чест на свети Атанасиј Велики (01.02.2018 10:30)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (02.02.2018 10:24)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2018 година (13.01.2018 17:24)Божикно послание (04.01.2018 12:36)МПЦ и БПЦ подготвиле план за натамошни дејствувања (22.12.2017 13:56)Почнаа разговорите меѓу МПЦ и БПЦ, првата средба во Софија (21.12.2017 13:54)„Да благоволи Господ во најскоро време да бидеме во единство, кое е посакувано од сите, и во благодатно евхаристиско општење“ (11.12.2017 10:11)Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската православна црква - СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ (08.12.2017 10:05)Празнична Вечерна и свечена академија во чест на Св. Климент Охридски (08.12.2017 09:42)Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија (08.12.2017 09:28)МПЦ ѝ благодари на Мајката-Црква БПЦ (27.11.2017 16:39)Премиерот на Р. Бугарија и премиерот на Р. Македонија во посета на Водочкиот манастир (23-11-2017 01:08)Бдение и произведување во архимандритски чин (10.11.2017 15:39)Изложба на иконописен витраж во соборниот храм во Скопје (17.10.2017 12:22)Говор на Архиепископот Охридски и Македонски Стефан (03.10.2017 16:31)

На свечената Духовна академија, на 30 септември 2017 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид.

50 години автокефалност на МПЦ-ОА (03.10.2017 14:35)СТАВ на МПЦ за легализацијата на еднополовите сојузи (02.10.2017 14:49)Излезе од печат книгата „Вистинската слобода: романски новомаченици и исповедници“ (28.09.2017 17:00)

По повод педесет години од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ – ОА

Соопштение од САС на МПЦ – ОА (25.09.2017 15:26)Преподобниот Јоаникиј Ракотински впишан во списокот на светиите (24.09.2017 15:26)Велика вечерна и помен за архимандритот Јоаникиј Ракотински (23.09.2017 10:29)Покана за канонизирањето на Преподобниот Јоаникиј Ракотински (18.09.2017 10:02)Призив на Светиот Дух при започнувањето на новата академска година (22.09.2017 10:02)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (19.09.2017 16:20)Прославен 50-годишниот јубилеј на МПЦ-ОА и Дебарско-кичевската епархија (17.09.2017 07:38)Меѓународен симпозиум за Црквите во Романија, Грузија, Македонија и Полска (16-09-2017 17:22)Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител (11.09.2017 16:27)Осветување на црквата „Светите Кирил и Методиј“ во Велес (14.09.2017 14:17)Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот (07.09.2017 18:21)Иселеничка годишна средба во манастирот „Св. Вознесение Христово“ во с. Драгобраште - Виничко (15.08.2017 16:07)Празникот на свети Пантелејмон во Велес (9.08.2017 08:28)Посета на Претседателот на Народното Собрание на Република Бугарија (10.08.2017 18:17)Осветување на манастирска црква во с. Туденце (тетовско) (07.08.2017 14:10)За Договорот за пријателство помеѓу Р. Македонија и Р. Бугарија (01.08.2017 15:48)Илинденско послание (26.07.2017 20:15)Соопштение (13.07.2017 07:33)Соборно празнување на Иванден во Бигорски (08.07.2017 09:04)Демант (06.07.2017 12:06)Архиерејска Божествена Литургија на Попова Шапка (06.07.2017 10:54)Празникот на свети Наум во Охрид (04.07.2017 15:02)Свечена прослава по повод матурирањето на 49-тата генерација богослови (18.06.2017 20:16)50-годишниот јубилеј од возобновувањето на автокефалноста на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква (12.06.2017 10:31)Поклонение на свети Кирил во Рим (04.06.2017 14:37)Свет на земјата – Светител на небото (01.06.2017 14:04)

Беседа на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан на канонизацијата на Гаврил Светогорец Епископ Велички

Канонизација на Светиот Епископ Велички Гаврил Светогорец (30.05.2017 05:06)Конкурс за запишување на редовни ученици во Македонската православна богословија „Свети Климент Охридски” - Скопје, за учебната 2017/18 година (26.05.2017 11:05)Соопштение од Архиепископскиот управен одбор на МПЦ – ОА (17.05.2017 11:11)Свечена литија (еордија) во Струга (08.05.2017 11:18)Свештеномаченикот Кипријан Слепченски вброен во списокот на Светите (30.04.2017 10:46)Уште еден успех на Епархискиот црковно-просветен совет на Австралиско-сиднејската епархија (11.05.2017 09:48)Источен Петок – Балаклија во Тетово (21.04.2017 09:32)Велигденско послание (15.04.2017 17:52)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (15.04.2017 17:58)Апел од Црквите и Верските заедници во Република Македонија (17.03.2017 13:01)Недела на свети Григориј Палама во Струмица (13.03.2017 18:59)Соопштение (23.02.2017 15:55)Излезе од печат најновиот број на списанието „Премин“ (14.02.2017 18:11)Свети Три светители (14.02.2017 11:01)„Православен календар“ – нова верзија на Андроид апликацијата за 2017 година (20.01.2017 21:42)Божикно послание (04.01.2017 14:28)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (29.12.2016 15:46)Подвиг со рамноапостолско значење (26.12.2016 19:12)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на промоцијата на преведените минеи и други богослужбени книги, во храмот „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Битола, на 25.12.2016 г.

35 години Архиерејско служење на Митрополитот г. Петар (25.12.2016 18:59)Известување за сеноќно бдение во Куманово (14.12.2016 17:32)Слово на Свечената академија по повод црковно-државниот празник „Свети Климент Охридски“ (12.12.2016 00:16)Архиерејска Литургија на денот на свети Климент Охридски (08.12.2016 00:12)Празнична Вечерна и свечена академија во чест на Св. Климент Охридски (07.12.2016 23:46)Соопштение (10.12.2016 15:47)Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија (09.12.2016 15:47)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ

Одбележан 200-годишниот јубилеј од печатењето на на книгата „Огледало“ од игуменот Кирил Пејчиновиќ (24.11.2016 14:35)Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (20.11.2016 14:19)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ-ОА (16.11.2016 12:02)Јубилеј 65 години од раѓање и 35 години архиерејско служење на Митрополитот Тимотеј (06.11.2016 06:46)Архиерејска Божествена Литургија на празникот на свети Прохор Пчински во Пјаченца (01.11.2016 10:29)Мало осветување на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ – Маврово (27.10.2016 09:52)10-годишен јубилеј од хиротонијата на Митрополитот Брегалнички г. Иларион (23.10.2016 14:27)Архиерејска Божествена Литургија во Малме (16.10.2016 11:02)13 години од поставувањето на камен темелник на храмот Свети Наум Охридски во Малме (15.10.2016 10:47)Промоција на книгата „Свештеници маченици“ од м-р Билјана Петковска (16.10.2016 09:36)Промоција на книгата „Несвети, а свети“ од Митрополитот Јегоревски г. Тихон (Шевкунов) (05.10.2016 20:22)Известување (03.10.2016 19:57)Недела на сите македонски Светии – одбележување на 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски (02.10.2016 09:51)Покана по повод одбележувањето на 1100 години од упокојувањето на свети Климент Охридски (18.09.2016 20:44)Преосветување на храмот на св. Георгиј во Старо Нагоричане (18.09.2016 20:44)Излезе од печат ново издание на православното списание „Премин“ (28.08.2016 17:21)Поставен камен темелник на новa црква во Берово (28.08.2016 18:34)МПЦ-OA преку хуманитарната организација „Милосрдие“ подели помош за настраданите во с. Стајковци (27.08.2016 14:03)Соопштение (12.08.2016 11:02)

МПЦ – ОА на денешниот одржан координативен состанок во просториите на Архиепископијата донесе одлука да формира солидарен фонд за помош на настраданите.

Идеал за сите времиња (12.08.2016 10:54)

Беседа на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, одржана на Вечерната богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“, Плаошник, на 08. 08. 2016 лето Господово

На празникот на свети Климент Охридски и свети великомаченик Пантелејмон во Охрид (10.08.2016 10:36)Соопштение по повод поплавите во населбите од Скопскиот регион (07.08.2016 10:38)Архиерејска Божествена Литургија во Тетово (31.07.2016 10:39)Свети пророк Илија - Илинден и светите Пречистански преподобномаченици (03.08.2016 13:01)Илинденско послание (29.07.2016 10:47)Рождеството на Претечата – торжество за Бигорски (07.07.2016 15:43)Преподобен Наум Охридски Чудотворец (04.07.2016 15:26)Вечерна на преподобен Наум Охридски во Охрид (04.07.2016 15:11)Промовирано изданието на црковнословенскиот превод на Corpus Areopagiticum од монах Исаија Серски од 1371 (26.06.2016 15:04)Заупокоена Литургија во манастирот на свети Георгиј во Дељадровце (11.06.2016 17:02)Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (08.06.2016 17:02)

Свети Ѓорѓи Кратовски

Осветување на возобновениот манастирски конак во Заум (06.06.2016 14:25)1000 години од упокојувањето на свети Јован Владимир (06.06.2016 14:22)Соопштение (10.06.2016 17:44)

Средба на поглаварите и претставниците на црквите и верските заедници во Република Македонија

Конкурс за упис на учениците во Македонската Православна Богословија „Свети Климент Охридски“, Скопје (06.06.2016 18:43)Осветување на крст во манастирот Св. Атанасиј во с. Лешок, Тетовско (27.05.2016 10:25)Осветување на почесен руски конзулат во Охрид (26.05.2016 08:17)Чествување на светите Кирил и Методиј во Рим (24.05.2016 08:10)Божествена Литургија во чест на светите браќа Кирил и Методиј (24.05.2016 19:24)Излезе од печат ново издание на православното списание „Премин“ (15.05.2016 11:28)Соопштение (10.05.2016 17:22)Велигденско послание (27.04.2016 15:11)Апел од МПЦ – ОА (14.04.2016 10:15)Архиерејска Божествена Литургија во Тетово (11.04.2016 15:54)

Недела на св. Јован Лествичник

Духовно торжество во чест на Пречистанските преподобномаченици (09.04.2016 20:46)Благовештение на Пресвета Богородица (епархиска слава на Кумановско-осоговската епархија) (07.04.2016 18:35)Соопштение (01.04.2016 10:15)

Сеноќно бдение во чест на светите Пречистантски преподобномаченици во Скопје

Излезе од печат ново издание на православното списание „Премин“ (19.03.2016 13:51)Соопштение (04.03.2016 16:08)

Од Канцеларијата на Скопската православна епархија

Архиерејска Божествена Литургија во Кратово (24.02.2016 17:04)

На празникот на свети Ѓорѓи Кратовски

Соопштение (18.02.2016 15:34)Чествување на денот на светиот апостол Тимотеј на Плаошник (04.02.2016 21:54)Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта (03.02.2016 22:00)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (31.01.2016 12:26)

На празникот на свети Атанасиј Велики и свети Кирил Александриски

Барање за извинување и демант до порталите „Либертас“, „Народен глас“, „Плус инфо“ и „Доказ. мк“ (15.01.2016 09:04)До Хаџи СУЛЕЈМАН еф. РЕЏЕПИ, Реис-ул-Улема (15.01.2016 09:15)Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан приреди Божикен прием (09.01.2016 12:08)Манастирска слава во женскиот манастир Св. Спиридон, метох на Лесновската обител (25.12.2015 10:44)Архиерејска Божествена Литургија на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (11.12.2015 18:36)

Кој постојано Го распнува Христос?

Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската Православна Црква – Св. Климент Охридски (08.12.2015 23:51)Вечерна и свечена академија на денот на прославувањето на св. Климент Охридски (07.12.2015 23:38)Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ (07.12.2015 23:22)Прослава на свети Климент во Македонската православна богословија (07.12.2015 23:11)Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (04.12.2015 20:18)

Воведение на Пресвета Богородица во Храмот

Промоција на монографијата Свети Наум Охридски (26.11.2015 13:30)Осветување на новоизградениот храм, посветен на „Св. цар Константин и царица Елена“, во нас. Балканска – Штип (22.11.2015 12:49)Осветување на новоизградениот храм на свети пророк Илија во населба Три Чешми - Штип (08.11.2015 17:05)Прославен св. Прохор Пчињски во Пјаченца (01.11.2015 17:35)Архиерејска Божествена Литургија во чест на свети Константин Кавасила во Охрид (31.10.2015 00:01)Големо осветување на храмот „Св. Петка“ во Прилеп (24.10.2015 22:58)Осветување на црквата „Св. Петка“ во Кавадарци (18.10.2015 16:02)Став на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА за состојбите во Австралија (19.10.2015 23:18)10-годишнина од хиротонијата на Митрополитот Европски г. Пимен (18.10.2015 22:59)Архиерејска Божествена Литургија во Гостивар (18.10.2015 23:17)Литургија на празникот на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село (14.10.2015 22:23)Семакедонски црковно-народен собор во Тетово (04.10.2015 21:11)Соопштение (29.09.2015 15:13)

Од редовната седница на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија

Прием во Македонската архиепископија во Скопје (17.07.2015 16:15)Во чест на славното Рождество на Господовиот Крстител (08.07.2015 11:28)Соопштение од канцеларијата на САС на МПЦ (30.06.2015 16:13)Осветување на параклис во Пробиштип во Неделата на сите светии (09.06.2015 10:33)Осветување на црква во Мајнц, Германија (06.06.2015 11:00)Божествена Литургија во храмот во изградба „Свети Константин и Елена“ во Скопје (01.06.2015 14:52)Соопштение (29.05.2015 15:22)

МПЦ-ОА начелно го прифаќа предлогот за продолжување на дијалогот со СПЦ

Прослава на празникот „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово (25.05.2015 08:17)Молебен на гробот на свети Кирил во Рим (25.05.2015 11:00)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (20.05.2015 15:05)

По повод чествувањето на светите Кирил и Методиј во Рим

Соопштение од поглаварите и претставниците на црквите и верските заедници во Македонија (13.05.2015 18:14)Торжествено одбележување на празникот „Св. Кирил и Методиј“ во Софија (11.05.2015 18:14)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (10.05.2015 15:36)

Сочувство за загинатите бранители

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Водоча (06.05.2015 11:36)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (30.04.2015 15:20)

Христос воскресна!

Осветени конаците во Бигорскиот манастир (26.04.2015 12:06)Велигденско послание (09.04.2015 15:45)Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на свечената академија по повод 70 години од одржувањето на Првиот црковно-народен собор (07.03.2015 21:35)Свечена академија по повод 70 години од Првиот Црковно-народен собор (03.03.2015 21:26)МПЦ-ОА донираше помош за поплавените региони (10.02.2015 10:56)Во Донибрук прославен споменот на светите отци наши Прохор Пчински и Гаврил Лесновски (27.01.2015 12:39)Архиерејска Литургија во црквата на свети Никола во Престон, Мелбурн (25.01.2015 12:24)Вечерна богослужба во црквата на свети Никола во Престон (24.01.2015 12:16)Архиерејска Божествена Литургија во Сиденхам, Мелбурн (24.01.2015 12:05)Излезе новиот број на православното списание „Премин“ (30.01.2015 17:31)

На празникот на преподобен Антониј Велики

Прием во резиденцијата на Архиепископот г.г. Стефан (10.01.2015 12:46)„Православен молитвеник“ - бесплатна Андроид апликација (06.01.2015 13:01)Митрополит Иларион (Алфеев): Нема проблеми кои наметнуваат свикување Сеправославен собор (02.01.2015 01:58)„Православен календар“ нова верзија на Android апликацијата за 2015-та година (01.01.2015 15:41)ПОЈАСНУВАЊЕ (28.12.2014 21:05)По повод текстот „Ќе ја трампиме ли автокефалноста на МПЦ за кожата на г.г. Стефан“, објавен на 26.12.2014 во дневниот весник „Нова Македонија“ (27.12.2014 14:58)Соопштение (22.12.2014 15:11)

Од Канцеларијата на САС на МПЦ

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2014 23:36)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Донирајте за храмот Св. Константин и Елена во Скопје (09.12.2014 17:38)Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје (08.12.2014 16:34)Чествување на св. Климент Охридски во македонската Богословија (07.12.2014 14:20)Одбележување на патрониот празник на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ (05.12.2014 14:06)Излезе новиот број на православнотот списание „Премин“ (01.12.2014 15:47)Промоција на книгата Битолската богословија „Свети Јован Богослов“ (1922-1941) (01.12.2014 11:10)

На Православниот богословски факултет во Скопје

Делегација од Скопскиот Универзитет во посета на Софискиот Универзитет (25.11.2014 10:32)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (27.11.2014 10:11)

На празникот на свети Григориј Палама

Соопштение од Синодот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (18.11.2014 17:14)Работилница на тема: „Подобрување на капацитетот и умешноста на претставниците на верските заедници за односи со јавност во средствата за јавно информирање“ (13.11.2014 10:46)Архиерејска Литургија и осветување на камен-темелник на нов православен храм во Загреб (26.10.2014 12:06)Сите македонски Светии (06.10.2014 09:36)„Свето Писмо“ - бесплатна апликација за Андроид (30.09.2014 13:10)Прославен патронот на Бигорската обител (11.09.2014 12:06)Монашење на манастирската слава (11.09.2014 11:44)Демант (12.09.2014 08:37)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (10.09.2014 10:57)Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот (02.09.2014 12:19)Информирање за криминалното и незаконито работење на Јован Вранишковски, поранешен архиереј на Македонската Православна Црква (26.08.2014 12:47)Чествување на светитот маченик Спасо Радовишки, заштитник и патрон на Радовиш и ракоплагање во ѓаконски чин (21.08.2014 20:16)Чествување на свети Климент Охридски во Охрид (10.08.2014 12:01)Илинден и Пречистански преподобномаченици (04.08.2014 20:41)Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (29.07.2014 21:03)

1000 години од битката на Беласица

Божествена Литургија во манастирот на св. Наум Охридски на Попова Шапка (05.07.2014 12:05)Четврта по ред Седмица на Светото Писмо во Скопје (17.06.2014 11:49)Недела на сите светии во Свети Николе (16.06.2014 16:27)Соопштение (16.06.2014 13:53)

Македонската православна богословија и Православниот богословски факултет распишуваат конкурси за запишување на редовни ученици, и редовни и вонредни студенти

Осветување на храмот Св. Јован Крстител во Општина Аеродром и Архиерејска Литургија (15.06.2014 12:46)Духовденски понеделник во Охрид (12.06.2014 13:34)Архиерејска Литургија и oсветување на камен-темелник за нова црква во Општина Аеродром (09.06.2014 21:23)Заупокоена Литургија во манастирот на св. вмч. Георгиј, с. Дељадровце (07.06.2014 21:14)Македонска државна и црковна делегација се поклони на гробот на свети Кирил (26.05.2014 13:46)Посета на Претседателот на Владата на РМ во Бигорски (26.05.2014 13:31)Cвета Архиерејска Литургија во соборниот храм на Тетовско-гостиварската епархија (26.05.2014 12:54)Соопштение (20.05.2014 11:44)

Делегација на МПЦ-ОА на молебен на гробот на свети Кирил во Рим

Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА (19.05.2014 15:00)Промоција на изданијата: „СТРЕСОТ И НИЕ“ и „СТРЕС – НЕСОНИЦА, АНКСИОЗНОСТ, ДЕПРЕСИЈА“ (14.05.2014 22:15)Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ-ОА (16.05.2014 20:33)Празникот на светите Кирил и Методиј во патријаршискиот соборен храм во Софија (12.05.2014 12:45)Предавање на проф. д-р Владета Јеротиќ: „Кога религиозноста станува психолошки проблем?“ (09.05.2014 10:45)Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија во Ново Село (струмичко) (09.05.2014 10:19)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Еордијата во чест на св. Георгиј уште еднаш ја украси Струга (09.05.2014 10:15)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (05.05.2014 16:37)Соопштение (29.04.2014 14:54)Реакција по повод богохулството во „Фокус“ (21.04.2014 19:16)Соопштение до јавноста – од Поглаварите на црквите и верските заедници во Р. Македонија (01.04.2014 15:55)Соопштение (27.03.2014 16:08)

Од седницата на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква

Недела на Православието во Штип (09.03.2014 15:58)Средба меѓу Рускиот Патријарх Кирил и Претседателот Иванов (13.02.2014 11:15)Прием во кабинетот на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (01.02.2014 21:01)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (24.01.2014 14:39)Именденска честитка (09.01.2014 17:42)„Православен календар“ - бесплатна апликација за Андроид (31.12.2013 01:47)Распис на конкурс за фасадни мозаици на црквата Св. Цар Константин и Елена, Скопје (13.12.2013 21:52)Божествена Литургија во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (11.12.2013 19:08)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Архиерејска Литургија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ (08.12.2013 18:41)Велика вечерна и свечена академија во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ - Скопје (08.12.2013 18:35)Полугодишен парастос на блаженоупокоениот митрополит Кирил (07.12.2013 01:17)Започна чествувањето на Св. Климент Охридски (07.12.2013 13:09)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (22.11.2013 14:45)Востоличен Митрополитот на Кумановско-осоговската епархија, г. д-р Јосиф (10.11.2013 02:22)Востоличување во Тетово (03.11.2013 12:59)Божествена Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Гетеборг, Шведска (26.10.2013 12:22)Осветување на храмот на св. Наум Охридски, Малме (19.10.2013 15:29)Осветување и поставување на камен - темелник на нова црква во населбата Бутел (12.10.2013 13:47)Делегација на УКИМ во посета на Софискиот Универзитет (09.10.2013 14:54)Архиерејска Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица (29.09.2013 13:39)Свечености по повод 1700 години oд Миланскиот едикт и 1150 години од Моравската мисија (28.09.2013 11:25)Со Божествена литургија прославен празникот Воздвижение на чесниот Крст (27.09.2013 10:50)Известување (27.09.2013 10:12)Претседателот на Република Македонија го посети манастирот Трескавец (23.09.2013 20:10)Монашење во манастирот Успение на Пресвета Богородица, Матка (23.09.2013 20:11)Соопштение од Светиот Aрхиерејски Синод на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија (17.09.2013 22:42)Архиерејска Божествена Литургија и призив на Светиот Дух по повод почетокот на академската година на Универзитетот во Скопје (15.09.2013 17:32)Торжество во Реканскиот манастир во чест на св. Јован Крстител (11.09.2013 20:52)10 – годишен Јубилеј од осветувањето на храмот „Св. Троица“ во Радовиш (08.09.2013) (09.09.2013 21:46)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (08.09.2013 16:35)Чествување на празникот Голема Богородица во Лешочкиот манастир (04.09.2013 10:15)Почеток на новата учебна година во Богословијата во Скопје (02.09.2013 14:08)На денот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка (01.09.2013 15:51)На празникот Успение на Пресвета Богородица во Пробиштип (29.08.2013 07:45)Преображение Господово (19.08.2013 20:37)Чествување на светите Седмочисленици (09.08.2013 11:30)Започна изградба на нов православен храм во Берово (05.08.2013 20:50)Илинденска радост (02.08.2013 20:42)Заупокоена Литургија и 40 дневен помен во манастирот на св. вмч. Георгиј, с. Дељадровце (20.07.2013 09:19)Посета на Претседателот во Бигорски и Рајчица (20.07.2013 17:59)Молебен (Доксологија) во МПЦ „Свети Климент Охридски“ – Авон, Охајо (17.07.2013 17:54)Архиерејска Божествена Литургија во Охајо (16.07.2013 17:58)Посета на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан на американско-канадската епархија (14.07.2013 19:15)Рождество на свети Јован Крстител - Иванден (07.07.2013 11:01)Преподобен Наум Охридски (03.07.2013 11:08)Божествена Литургија во Струмица (30.06.2013 11:08)Меѓународната научна конференција по повод 1150-годишнина од Моравската мисија на светите Кирил и Методиј во Букурешт (21.06.2013 17:34)Архиерејска Божествена Литургија во Констанца на Вознесение Господово (20.06.2013 17:21)Посета на Универзитетот во Букурешт (19.06.2013 16:52)Посета на Теолошките факултети во Романија (II дел) (18.06.2013 17:36)Света Архиерејска Литургија на втор ден Духовден (25.06.2013 09:40)Посета на Теолошките факултети во Романија (I дел) (17.06.2013 17:35)Парастос по повод 26 година од блаженото упокојување на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Ангелариј (15.06.2013 17:54)Свечена прослава по повод матурирањето на 45 генерација завршени богослови (15.06.2013 17:54)Слово на погребот на Митрополитот Кирил (14.06.2013 22:24)

Слово на Архиепископ Охридски и Македонски Стефан на погребот на Митрополитот Кирил, изговорено во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, на 14.06.2013 година.

Заупокоена Литургија со опело и погребение на Митрополитот г. Кирил (14.06.2013 22:20)Соопштение од вонредната седница на САС на МПЦ (11.06.2013 16:52)Биографија на Митрополит Полошко-кумановски Кирил (11.06.2013 16:47)СООПШТЕНИЕ (11.06.2013 11:04)Прием во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан (06.06.2013 09:46)МПЦ–ОА одликува 15 бизнисмени, академци, професори по повод 45-годишнината од автокефалноста (04.06.2013 17:55)Молебен на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (22.05.2013 10:31)Митрополитот Теодосиј од Руската Православна Црква во посета на Дебарско-кичевската епархија (13.05.2013 13:23)Архиерејска Божествена Литургија на Бигорскиот манастир (12.05.2013 12:12)

Осветена новата камбана „Благовесник“

Традиционална културно-историска манифестација „Денови на Јустинијан Први” (13.05.2013 11:23)

13. - 17. мај, Скопје 2013

Архиерејска Литургија на Томина недела во Скопје (12.05.2013 11:10)Трета светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог (11.05.2013 13:25)Велигден во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје (05.05.2013 14:44)ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО – ПАСХА (05.05.2013 12:47)Велигденска порака на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (04.05.2013 11:14)Од духовниот концерт „Страдањата Господови (26.04.2013 22:57)Духовен концерт „Страдањата Господови“ (23.04.2013 09:02)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (22.04.2013 20:49)Ново издание на Скопската православна епархија (11.04.2013 13:44)Саем на книгата (10.04.2013 14:56)Издавачката дејност на Лесновскиот манастир (08.04.2013 11:13)Саем на книга (05.04.2013 09:31)До Неговата Светост Франческо, поглавар на Римокатоличката црква во Ватикан (16.03.2013 11:30)Осветени темели за нова црква кај Смилковското езеро (23.02.2013 16:06)Спомен на свети Партениј Лампсакиски (19.02.2013 14:55)Божествена Литургија на празникот на Сретение Господово (15.02.2013 14:36)Божествена Литургија на празникот на Светите Три Светители (12.02.2013 14:33)Претседателот на Р. Македонија г. Ѓорѓе Иванов на традиционалното закројување на лозјето во Хамзали (16.02.2013 14:05)

За празникот на свети Трифун

На празникот на свети Трифун во Кавадарци (14.02.2013 12:33)Да го обновиме манастирот Трескавец (14.02.2013 11:46)Соопштение (7.02.2013 19:31)Панихида на гробот на Гоце Делчев (4.02.2013 19:31)Богојавление во Скопје (19.01.2013 19:08)Потпишан договор за соработка помеѓу УКИМ и Московската Православна Духовна Академија (19.01.2013 20:16)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (18.01.2013 19:36)Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: Не бараме повеќе, освен да бидеме препознати како автокефална Црква (04.01.2013 21:36)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (30.12.2012 11:01)СООПШТЕНИЕ (27.12.2012 16:11)Соопштение (24.12.2012 17:15)

Синодот на МПЦ упатува апел до сите чинители на македонското општество да придонесат да се зачува редот и мирот за добробит на сите граѓани во Република Македонија

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2012 13:12)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на св. Климент Охридски во Скопје (09.12.2012 18:14)Свечена академија по повод 8 декември – Денот на Св. Климент Охридски (09.12.2012 18:14)Вечерна богослужба во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје (09.12.2012 14:50)

По повод празникот на свети Климент Охридски

Обраќање на премиерот Никола Груевски на Донаторската конференција за црквата на светите Константин и Елена (09.12.2012 14:39)35 години Православен Богословски Факултет во Скопје (09.12.2012 14:31)Започна чествувањето на Св. Климент Охридски (07.12.2012 20:59)Излезе од печат новиот број на на списанието „Премин“ (03.12.2012 16:33)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ-ОА (26.11.2012 17:34)Осветување на црквата на свети Илија во Скопје (25.11.2012 11:12)Осветување на манастирска црква и камен-темелник на камбанарија во с. Ораовица - Радовиш (24.11.2012 01:02)45 години јубилеј од хиротонија на Митрополитот г.Кирил (19.11.2012 10:51)Соопштение (13.11.2012 13:51)

Во врска со посетата на поглаварот на Македонската Православна Црква Архиепископот г.г. Стефан на Софија, по повод погребението на блаженоупокоениот поглавар на Бугарската Православна Црква

Камен-темелник за обнова на црквата на светите Константин и Елена во Скопје (13.11.2012 11:29)Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци (10.11.2012 18:58)

На празникот на свети Димитриј

На празникот на свети Димитриј во Битола (10.11.2012 18:37)

Архиерејска Божествена Литургија

Осветување на црква на свети Климент Охридски во Штип (07.11.2012 13:15)До Светиот Архиерејски Синод на Бугарската Православна Црква (06.11.2012 15:57)

Сочуство по повод упокојувањето на Неговата Светост Бугарскиот Патријарх Максим

Соопштение од Скопската епархија (02.11.2012 15:05)

Во врска со чудото на самоочистување на фреските во црквата на свети Димитриј во Скопје

Соопштение од седница на Синодот на МПЦ-ОА (31.10.2012 16:51)Торжествена прослава во Битола (31.10.2012 11:31)Апел (26.10.2012 16:43)Канонизација на светите Четириесет Битолски преподобномаченици во Битола (26.10.2012 15:46)

На 28 октомври 2012 година

Поздравно слово на Архиепископ Охридски и Македонски г.г Стефан (24.10.2012 20:16)

На хиротонијата на Преосветениот епископ Лешочки, г. Јосиф, на 21. 10. 2012 година, во храмот „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово.

Беседа на Архиепископ Охридски и Македонски г.г Стефан (24.10.2012 20:16)

На Божествената литургија и хиротонијата на Неговото преосвештенство, епископот Велички г. Јосиф, во „Света Софија“, Охрид, на 6. 10. 2012 година

Хиротонија на новоизбраниот Епископ Лешочки г. Јосиф во соборниот храм на Светите Кирил и Методиј во Тетово (22.10.2012 14:38)Наречение на новоизбраниот епископ Лешочки Јосиф (21.10.2012 12:17)

Во соборниот храм во Скопје

Јеромонахот д-р Григориј Настески ја одбрани докторската дисертација на Софискиот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ во Р. Бугарија (18.10.2012 12:47)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (18.10.2012 11:36)

На празникот Покров на Пресвета Богородица

Резолуција донесена на Црковно-народниот собор на МПЦ-ОА (10.10.2012 14:08)Хиротонија на епископот Велички г. Јосиф (08.10.2012 09:37)Наречение за новоизбраниот епископ Велички г. Јосиф и Голема Вечерна на Плаошник во Охрид (06.10.2012 00:41)Слово на отворањето на Црковно-народниот соборот (07.10.2012 10:57)Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Калишта пред почетокот на Црковно-народниот собор (07.10.2012 10:46)Монашење во Полошкиот манастир (26.09.2012 13:19)Манастирска слава во Бигорски (11.09.2012 22:38)Во навечерието на манастирската слава во Бигорскиот манастир (11.09.2012 22:39)Јубилеј 180 години од изградбата на „Пресвета Богородица“ - Каменско, Охрид (10.09.2012 19:39)Божествена Литургија на почетокот на учебната година во Православната Богословија (05.09.2012 16:39)Свечени богослужби во Осоговскиот манастир (05.09.2012 16:00)Архиерејска Божествена Литургија во Кочани (20.08.2012 13:26)

На празникот Преображение Господово

Oсветување на конак во Согленскиот манастир (16.08.2012 14:29)Божествена Литургија во црквата на света Петка во Црниче, Скопје (09.08.2012 16:29)

На празникот на света Параскева Римјанка

Илинден и прогласување на новите Пречистански преподобномаченици (03.08.2012 19:17)Осветување на темели на нова црква во населба Ново Лисиче, Скопје (25.07.2012 18:42)Покана (31.07.2012 08:58)

На свечена прослава на Илинден, во манастирот на Пресвета Богородица Пречиста во Кичево, по повод вбројувањето на светите Пречистански маченици во соборот на Светиите.

Осветување на црква во манастирскиот комплекс на свети Георгиј во с. Дељадровци (30.07.2012 17:44)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (29.07.2012 17:40)

45 години автокефалност на МПЦ-ОА

Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (18.07.2012 14:05)

Програма за свечености по повод 45-годишнината од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската Православна Црква

Јубилејни 45 години автокефалност на МПЦ-ОА (17.07.2012 16:55)Архиерејска Литургија во црквата на светите Петар и Павле во Ѓорче Петров, Скопје (15.07.2012 18:06)

На Литургијата во архимандритски чин беше произведен игуменот Јосиф Тодоровски

На празникот на свети Наум Охридски во Охрид (05.07.2012 16:29)Соопштение (29.06.2012 14:41)

Избор на нови епископи во МПЦ-ОА

Прием на делегација составена од професори и студенти на Универзитетот во Велико Трново (11.06.2012 15:22)Претседателот на Република Македонија во посета на соборниот храм на светите Кирил и Методиј во Тетово (11.06.2012 14:37)На празникот на светите Кирил и Методиј во Тетово (26.05.2012 09:30)Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим (24.05.2012 18:57)Божествена Литургија и осветување на нов црковен објект во Велес (23.05.2012)Соопштение (17.05.2012)

Од редовната седница на САС на МПЦ

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (03.05.2012)Божествена Литургија во Водоча (22.04.2012)

Хиротонија во презвитерски чин

Посета на Константинополскиот престол (19.04.2012)Велигден во Скопје (15.04.2012)Неговото чудесно присуство во храмот на свети Димитриј, Скопје (14.04.2012)Нови промени на фреските во Свети Димитрија (11.04.2012)Претседателот Ѓорѓе Иванов и Вселенскиот Патријарх Вартоломеј разговараа за МПЦ и за чудото во црквата Св. Димитрија (10.04.2012)ФОТО: Фреските во Св. Димитрија пред и потоа (09.04.2012)

Чудесно самообновување на икона на Мајката Божја Троеручица во Лос Анџелес

Чудо во црквата на свети Димитриј во Скопје (09.04.2012)Се одржа Велигденскиот духовен концерт (06.04.2012)

Извор: www.bigorski.org.mk

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (01-04-2012)

Недела на преподобна Марија Египетска

Соопштение од Кабинетот на Архиепископот на МПЦ (29.02.2012)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (15.02.2012)Соопштение (03.02.2012)

Од Македонската Православна Црква, Епархија за Австрлија и Нов Зеланд

Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (31.01.2012)Државниот врв на божикен ручек кај г.г. Стефан (09.01.2012)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на света Петка во Скопје (09.01.2012)

На празникот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан

Божикна порака на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (05.01.2012)Свечено слово на Архиепископ Охридски и Македонски Стефан (08.12.2012)

Изговорено на празникот на свети Климент Охридски, на 8. 12. 2011 година, во Дом на АРМ

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (06.012.2011)

За книгите „Пастирско богословие“ и „Пастирска администрација“ од д-р Ацо Гиревски, изречено на 6. 12. 2011 година, во свечената сала на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје

Чествување на светиот Николај, патрон и заштитник на градот Штип (19.12.2011)Доделување на столен медал на Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици од редот на Светиот Македонски Крст во Струмица (11.12.2011)Прославен патронот на Македонската Православна Црква - Свeти Климент Охридски (08.12.2011)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (04.12.2011)Соопштение (24.11.2011)

Од редовната седница одржана на 24 ноември 2011 г.

Прославена 30-годишнина од пастирствувањето на Митрополитот Дебарско-кичевски Тимотеј (20.11.2011)Осветување на камбани за црквата на светите Кирил и Методиј во Велес (08.11.2011)Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци (08.11.2011)

На празникот на светиот великомаченик Димитриј

Архиерејска Божествена Литургија (03.11.2011)

На празникот именденот на Митрополитот Брегалнички г. Иларион

До г. Штефан Фуле, Комесар за проширување на ЕУ (26.10.2011)

Од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Семакедонски црковно-народен собор во Скопје (02.10.2011)Чествувања во Црковната општина во Виена (29.09.2011)Соопштение (29.09.2011)

Семакедонски собор во црквата на Рождество на Пресвета Богородица во Скопје

До Македонската кошаркарската федерација (16.09.2011)Бигорски манастир (11.09.2011)

На празникот на Отсекување на главата на свети Јован Крстител

Во навечерието на манастирската слава во Бигорскиот манастир (10.09.2011)Божествена Литургија и доксологија во соборниот храм во Скопје (08.09.2011)Известување од Кабинетот на Архиепископот (07.09.2011)

По повод 20-годишнината од осамостојувањето на Република Македонија

Промоција на зборникот „1100 години од упокојувањето на Св. Наум Охридски“ (04.09.2011)Демант (25.08.2011)Чествување на празникот на свети Пантелејмон во Велес (09.08.2011)Плаошник (17.08.2011)

На празникот на свети Климент Охридски

Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци (08.08.2011)

На празникот на света Параскева Римјанка

Илинден во Лазарополе (03-08-2011)Демант (24.07.2011)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (03.07.2011)

На празникот на свети Наум Охридски

Недела на Сите Светии (19.06.2011)

Преосветување на манастирската црква во с. Лешани, Охрид

МПЦ е лице на вистинска Црква (04.06.2011)

Андреј Кураев, еминентен теолог од Руската Православна Црква

Реномираниот проф. о. Андреј Кураев во посета на Македонија (01.06.2011)Света Тајна Венчание во Марков манастир (29.05.2011)Библиотеката на Константинови во Бигорски (29.05.2011)Молебен на гробот на свети Кирил во Рим (24.05.2011)

Фотографски материјал

На празникот на светите Методиј и Кирил во Гевгелија (24.05.2011)Конкурс за запишување на Православниот Богословски Факултет „св. Климент Охридски“ (29.05.2011)Конкурс за запишување на редовни ученици во Македонската Православна Богословија во учебната 2011/12 година (29.05.2011)Предавање во Скопје на проф. о. Андреј Кураев од Руската Православна Црква (28.05.2011)

Православието во секуларниот свет / Како да Му се свештенослужи на Бога

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (28.05.2011)Македонска делегација на молебен на гробот на Свети Кирил во Рим (24.05.2011)Заупокоена Божествена Литургија и панихида во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Скопје (21.05.2011)Прием во кабинетот на Архиепископот г. г. Стефан (19.05.2011)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (19.05.2011)20 години јубилеј на Црковната општина „Свети Ѓорѓи Кратовски“ во Хамбург (27.02.2011)

Хамбург, Германија

Соопштение (17-02-2011)Богојавление (21.01.2011)

Бигорски манастир

Преку подвиг и духовна будност до заедница со Бога (07.01.2011)

Интервју со Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан за јубилејниот број на „Премин“

Христос се роди! (07.01.2011)

На Божик Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Бoжествена Литургија во соборниот храм во Скопје

Интервју со поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан (07.01.2011)

За Македонската Информативна Агенција

Интервју со Митрополитот Американско-канадски Методиј во весникот „Дневник“ (07.01.2011)

Да се отвориме за животворноста на оптимизмот

На МПЦ-ОА и треба добар маркетинг (07.01.2011)

Интервју со Митрополитот Европски г. Пимен во весникот „Нова Македонија“

Зрзеска меморија 2010-та (07.01.2011)

Колку е убаво што си, колку е чудесно што сум

Излезе од печат јубилејниот број на списанието „Премин“ (06.01.2011)

Христос се роди!

Средба на поглаварите на верските заедници (29.12.2010)Местото на жената во Православната Црква (27.12.2010)Доделување на столен медал на Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици од редот на Светиот Македонски Крст во Струмица (11.12.2010)Торжествено прославен денот на свети Климент Охридски (08.12.2010)Вечерна богослужба на денот на Св. Климент (07.12.2010)Почеток на чествувањето на Свети Климент Охридски (07.12.2010)Соопштение (26.11.2010)

Интервју на Архиепископот г.г. Стефан за црногорскиот весник „Победа“

Соопштение (26.11.2010)

Во врска со почетокот на Божикниот пост

На празникот на свети великомаченик Димитриј во Валандово (08.11.2010)

Архиерејска Божествена Литургија

Меѓународен научен собир „Свети Наум Охридски и словенската духовна, културна и писмена традиција“ во Охрид (06.11.2010)Прием на амбасадорот на Р. Македонија во Италија (03.11.2010)Прием на амбасадорот на Руската Федерација (01.11.2010)Прием во кабинетот на Архиепископот г.г.Стефан (29.10.2010)Архиерејска Божествена Литургија на Петковден во Скопје (27.10.2010)Осветување на нов параклис посветен на света маченичка Параскева (22.10.2010)Сеноќно бдение во чест на Покров на Пресвета Богородица и св. Јован Кукузел (15.10.2010)

Во параклисот на манастирот во Рајчица

Прием во Кабинетот на Архиепископот г.г. Стефан (14.10.2010)Преосветување на престолот на црквата на свети Јован Канео во Охрид (09.10.2010)Седница на Комисијата за канонизација на Светители при САС на МПЦ (07.10.2010)Изложба на икони на свети Наум Охридски во иконописот на Дебарско-кичевската епархија од XVIII и XIX век (06.10.2010)Меѓународен научен симпозиум во Охрид по повод 1100-годишнината од упокојувањето на свети Наум Охридски (04.10.2010)Семакедонски црковно-народен собир во штипско Ново Село (03.10.2010)

На празникот на Соборот на сите македонски светители

Реакција по повод изјавата на г. Црвенковски, во однос на нашиот став за уставното име на Р. Македонија (06.10.2010)

Митрополит Повардарски Агатангел

Осветување на црквата „Св. Наум Охридски“ во Тринген, Швајцарија (27.09.2010)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (25.09.2010)

Посветен на свети Јован Крстител

Архиепископ Охридски и Македонски Стефан: Највисоката духовна и свештена височина (08.09.2010)

Слово искажано на 08. 09. 2010 година, на светата Литургија во манастирот „Свети Пантелејмон и свети Климент“, по повод осветувањето и поставувањето на камен-темелник за почнување на изградбата на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник.

Успение во Бигорскиот манастир (02-09-2010)Прием во Кабинетот на Архиепископот Стефан (25.08.2010)Соопштение (24.08.2010)

Во врска со моштите на архимандритот Јоаникиј Ракотински

За празникот на Свети Илија во Лазарополе (02.08.2010)Божествената Литургија и молебниот канон во Бигорскиот манастир (31.07.2010)

Првото црешово топче во манастирот Бигорски

Венчавка во Бигорскиот манастир (19.07.2010)Петровден (17.07.2010)

Божествена Литургија во соборниот храм на светите апостоли Петар и Павле во Кичево

Во чест на рождеството на Св. Јован Крстител (09.07.2010)

Сеноќно бдение во Бигорскиот манастир

Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (03.07.2010)

Во чест на свети Наум Охридски Чудотворец

Архиерејска Божествена Литургија во Велес (27.06.2010)Празнување на иконата на Пресвета Богородица „Достојно е“ во Бигорскиот манастир (26.06.2010)Делегацијата од Романската Православна Црква во посета на Битола (18.06.2010)Делегација од Македонија за празникот на свети Кирил и Методиј во Рим (24.05.2010)ВЕЛИКАНОТ ОД КОЖЛЕ (26.05.2010)

Погребно слово искажано на опелото на покојниот академик Гане Тодоровски, во с. Кожле – Скопско

Турнир во мал фудбал меѓу епрахиите на МПЦ (26.05.2010)Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан - ВОЗОБНОВИТЕЛОТ И ОБЕДИНИТЕЛОТ ДОСИТЕЈ (15.05.2010)

СТЕФАН, Архиепископ Охридски и Македонски

Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (09.05.2010)Форум: „Како се впишува жената во религиските дискурси“ (Простори на моќта и/или на толкувањето) (08.05.2010)

Конференцијата за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог во Охрид

Охрид: усвоена Декларација за придонес на религиите и културите кон мирот, меѓусебна почит и соживот (10.05.2010)Промоција на книгата „Света Русија - записи од Македонија“ од игумен Никола (Трајковски) (08.05.2010)Втора светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог (08.05.2010)

„Религијата и културата - нераскинлива врска меѓу народите“ (6-8 мај 2010 - Охрид, Република Македонија)

Фудбалски турнир меѓу епрахиите на МПЦ (06.05.2010)Реакција до јавноста на Р. Македонија (29.04.2010)Прием во Кабинетот на Архиепископот Стефан (29.04.2010)Средба во Македонската Архиепископија во Скопје (28.04.2010)Скопските советници примени од Вселенскиот патријарх Вартоломеј (13.04.2010)Прием во Кабинетот на Архиепископот Стефан (04.04.2010)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (26.03.2010)

Посветен на свети Симеон Нов Богослов

Десет амбасадори на земјите членки на Франкофонијата заедно со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во посета на манастирите во Водоча и Велјуса (22.03.2010)Соопштение (11.03.2010)

Од Канцеларијата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (11.02.2010)

На празникот на Светите Три Светители

Благодарници за МПЦ од Друштвото на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (12.02.2010)Известување за богослужбите за претстојните празници (10.02.2010)Богојавление во Скопје (21.01.2010)Архиерејска Литургија и ракополагање во свештенички чин во Скопје (15.01.2010)

На празникот Обрезание на Господ Исус Христос

Рождество Христово (07.01.2010)

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм во Скопје

Oнлajн хуманитарна акција за Бигорскиот манастир (25.12.2009)Чествување на Светиот Николај, патрон и заштитник на градот Штип (19.12.2009)Вечерна служба и Духовна академија во Штип на празникот и заштитникот на градот св. Николај (18.12.2009)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (19.12.2009)

Во чест на свети Никола Чудотворец Архиепископ Мирликиски

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Наум во Охрид (18.12.2009)

На празникот на свети Нектариј Битолски

Доделување на столен медал на Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици од редот на Светиот Македонски Крст во Струмица (11.12.2009)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Заменик на претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија се сретна со претседателот на Република Македонија (09.12.2009)Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм во Скопје на празникот на свети Климент Охридски (08.12.2009)

Средба на Архиепископот г.г. Стефан со заменикот на претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија протоереј Николај Балашов

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на свечената академија по повод празникот на свети Климент Охридски (07.12.2009)

Вековитиот Светилник од Охридскиот брег

Изведба на ораториум на Архиепископот Иларион (Алфеев) „Страданија по Матеј“ во Скопје (07.12.2009)

По повод одбележувањето на празникот на свети Климент Охридски

Соопштение од Канцеларијата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (01.12.2009)

Во врска со Православниот календар за 2010 година

Божествена Литургија во Струмица (27.11.2009)

На празникот на свети Григориј Палама

Архиепископот Стефан ги благослови членовите на медицинскиот тим што заминува во Авганистан (26.11.2009)Средба на Архиепископот г.г. Стефан со Амбасадорот на Украина и со Амбасадорот на Албанија (24.11.2009)Соопштение (16.11.2009)

Вонредна седница на САС на МПЦ

Воведно слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Архиепископскиот црковно-народен Собор (13.11.2009)Одржан Архиепископски црковно-народен Собор во соборен храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје (12.11.2009)

Резолуција

Понуда за купување на Новогодишни честитки од Бигорски Манастир “Св.Јован Крстител“ (11.11.2009)

Со цел возобновување на опожарениот конак

Божествената Литургија во Кавадарци (09.11.2009)

На празникот на светиот великомаченик Димитриј Солунски

Фудбалски турнир меѓу епрахиите на МПЦ во Облешево (06.11.2009)

Видео материјал

Доделен грант за реставрација на фрескописот на црквата „Св. Богородица“ – Перивлепта во Охрид (31.10.2009)Семакедонски црковно-народен собир во Охрид (25.10.2009)Осветување на параклисот во Македонската православна богословија (21.10.2009)10 години од востоличувањето на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (10.10.2009)

Осветување на црквата на Средно Водно

Божествена Литургија во Скопје (04.10.2009)

На празникот Соборот на сите македонски светители

Соопштение од седницата на Светиот Синод на МПЦ во Бигорскиот манастир (1.10.2009)На монасите им се потребни услови за монашки живот (1.10.2009)

Известува Македонската информативна агенција

Помош за Бигорскиот манастир (1.10.2009)Архиепископ г.г. Стефан: Да размислуваме како да го обновиме опожарениот Бигорски (1.10.2009)Пожар во манастирот Свети Јован Бигорски (30.09.2009)Воздвижение на чесниот и животворен Крст Господов (28.09.2009)

Во манастирот на свети Георгиј во Рајчица

Божествена Литургија во Скопје (24.09.2009)

На празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица

Отсекување на главата на свети Јован Крстител (12.09.2009)

Бигорски манастир

Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура (20.08.2009)Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (20.08.2009)

Посветен на празникот Преображение Господово

На празникот Илинден (02.08.2009)

Божествена Литургија во црквата на свети Илија во Лазарополе и Молебен во Бигорскиот манастир

Илинденско послание (01.08.2009)Соопштение од Седницата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (30.07.2009)Соопштение (17.07.2009)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синиод на МПЦ, одржана во манастирот на свети Јоаким Осоговски

Рождество на свети Јован Крстител – Иванден во Бигорскиот манастир (08.07.2009)За празникот на свети Наум Охридски во Охрид (08.07.2009)Претседателот на Одделот за надворешни црковни врски на Московската Патријаршија прими делегацијата од Република Македонија (30.06.2009)Соопштение (25.06.2009)

Од седницата на Светиот Синод на Македонската Православна Црква

Осветен нов манастирски храм посветен на Пресвета Богородица во с. Новаци (13.06.2009)Промоција на новата книга на Митрополитот Американско-канадски Методиј (19.06.2009)

Зборник со егзегетски беседи „Каскади“

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје приреди свечен прием (14.06.2009)556 години од падот на Константинопол (11.06.2009)

Трисагија во Бигорскиот манастир

Промоција на македонското издание на книгата „Униние и депресија – Сличности, разлики, лекување. (Православен поглед)“ од д-р Дмитриј Авдеев (01.06.2009)Архиепископот Стефан: Св. Кирил и Методиј духовна тврдина за македонското име, идентитет, култура и историја (25.05.2009)

Државно-црковна делегација во Рим по повод празникот на сесловенските браќа светите Кирил и Методиј

Отворено писмо на лидерите на верските заедници во Р. Македонија (19.05.2009)

По прашањето за веронауката

Промовирани монографии во Македонската академија на науките и уметностите (16.05.2009)Поклоничко патување кое вечно ќе остане во нашите срца (14.05.2009)Поклонение во Италија – благодат која ќе се памети (13.05.2009)Свечени богослужби во манастирот во Рајчица (07.05.2009)

На празникот на свети великомаченик Георгиј

Епископот Хераклејски г. Климент магистрираше на Филозофскиот факултет (06.05.2009)

„Зрзескиот исихастирион (исихија - начин на живот на зрзеските монаси во 14 и 15 век)“

Детската изложба „Велигден 2009“ – Скопје (28.04.2009)

Во свечената сала при Архиепископскиот соборен храм „Свети Климент Охридски“, Скопје

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (28.04.2009)

На празникот Источен петок – Балаклија

Источен петок - Балаклија во Бигорскиот манастир (24.04.2009)Соопштение (23.04.2009)

По повод укинувањето на веронауката во основните училишта

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (21.04.2009)

На празникот на Воскресението Христово

Велигден во Скопје (21.04.2009)

Христос воскресна!

Христовото Воскресение во Бигорскиот манастир (дополнето) (20.04.2009)

Видео материјал

Богослужби во Страсната седмица во Бигорскиот манастир (18.04.2009)Велики Понеделиник во Бигорскиот манастир (13.04.2009)Истиот дух (17.04.2009)

Колумна на Митрополитот Струмички г. Наум во весникот „Дневник“

Соопштение (16.04.2009)

Изградба на православен храм на Плоштадот „Македонија” во Скопје

Издавачка дејност на манастирот на свети Атанасиј Велики, с. Журче (13.04.2009)Цветници во Дебар (12.04.2009)

Фотографски материјал

Повторно Го распнавме Христос (12.04.2009)

Колумна на Митрополитот Струмички г. Наум во весникот „Дневник“

28 март, ден по 27 март (07.04.2009)

Колумна на Митрополитот Европски Пимен во весникот „Дневник“

Благовештение во Охрид (10.04.2009)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (08.04.2009)

Во неделата на преподобна Марија Египетска

Благовештение во манастирот Бигорски (08.04.2009)Акатист од Великиот пост во Бигорскиот манастир (04.04.2009)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (02.04.2009)

Посветен на преподобна Марија Египетска и на покајанието

Про и контра за изградба на храм на плоштадот во Скопје (28.03.2009)Порака на поглаварите на црквите и верските заедници во Република Македонија (17.03.2009)

По повод претстојните претседателски и локални избори

Бдение во чест на свети Григориј Палама (15.03.2009)

Во манастирот во Рајчица

Служба во чест на свети Партениј Лампсакиски во Бигорскиот манастир (22.02.2009)

По повод именденот на игуменот на Бигорската обител

Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци (14.02.2009)

На празникот на светиот маченик Трифун

Соопштение (10.02.2009)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Панихида на гробот на Гоце Делчев (04.02.2009)

Одбележани 137 години од раѓањето на Гоце Делчев

15 години од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Руската Федерација (02.02.2009)

Свечен прием

Архиерејска Божествена Литургија во Неготино (30.01.2009)

Осветување на камбанарија

Честитки до Патријархот Московски и на цела Русија г.г. Кирил од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (28.01.2009)Избран е нов Руски Патријарх (28-01-2009)Собор на свети Јован Крстител (25.01.2009)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Јован Крстител во Капиштец

Голем Богојавленски водосвет на реката Вардар во Скопје (20.01.2009)Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (20.01.2009)

За празникот Богојавление

Божествена Литургија во црквата на свети Димитриј во Скопје (19.01.2009)

На Богојавление

Богојавление (19.01.2009)

Бигорски манастир

Министерот за култура на Хрватска во посета на Архиепископот г.г. Стефан (19.01.2009)„Друга Визура“ (15.01.2009)

Книга на Сестра Макрина

„Мал Православен Молитвеник“ (15.01.2009)

Излезе од печат четврто издание

Интервју на Епископ Хераклејски Климент (11.01.2009)

Весник „Време“

Календари - Коледари (11.01.2009)

Митрополит Американско-канадски г. Методиј

Свечен ручек по повод именденот на Архиепископот г.г. Стефан (09.01.2009)Свечен божикен прием (09.01.2009)Празникот на Рождеството Христово во Бигорскиот манастир (08.01.2009)Мултимедијално CD „Преображение“ (29.12.2008)

Во издание на манастирот Зрзе

Книга „Фрагменти“ на Епископот Хераклејски г. Климент (29.12.2008)Во Воронеж (Русија) се изготвуваат камбани за македонски манастир (18.12.2008)Осветување на фијала во Бигорскиот манастир (14.12.2008)Осветување на плоча со текстот од молитвата „Оче наш“ на македонски јазик (14.12.2008)

На Елеонската гора, Ерусалим

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици (11.12.2008)

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во Амбасадата на Руската Федерација (10.12.2008)Отслужени Литургии во храмовите на Македонската Православна Црква во помен на Рускиот патријарх Алексиј II (07.12.2008)До Светиот Архиерејски Синод на Руската Православна Црква (05.12.2008)

Сочуство по повод упокојувањето на Рускиот патријарх Алексиј II

Осветување на нов иконостас (02.12.2008)

Неиве, Италија

Сеноќно бдение во манастирот во Рајчица (28.11.2008)

Во чест на свети Григориј Палама

Промоција на книгата „40 поклоненија пред гробот на Свети Кирил Философ во Рим“ (18.11.2008)

Во Куманово

Излезе од печат новото издание на православното списание „Премин“ (22.11.2008)

Во чест на свети Григориј Палама

Параклис на свети Никола во центарот на Кабул, Авганистан (31.10.2008)Осветен нов храм во Македонска Каменица (26.10.2008)Осветен новоизградениот храм во Горобинци – Свети Николе (22.10.2008)

Со богослужбата чининачалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Промовиран зборникот „Охридските пораки за мир и соживот“ (16.10.2008)Започнување на новата студиска година на Богословскиот факултет во Скопје (08.10.2008)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Света Софија во Охрид (05.10.2008)Свечена академија во црквата на света Софија во Охрид (05.10.2008)Вечерна богослужба во манастирот на св. Пантелејмон и св. Климент Охридски на Плаошник (05.10.2008)

Во рамките на Архиепископскиот црковно-народен собор

Црковно-народен собор на Македонската Православна Црква (05.10.2008)

Резолуција од јубилејниот црковно-народен собор

Црковно-народен собор во Охрид (05.10.2008)Со Бога во најцврсто единство (30.09.2008)

Беседа на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на Семакедонскиот црковен собор во Струмица

Семакедонски црковен собор во Струмица (28.09.2008)Манастирот на свети Наум Охридски во Охрид (23.09.2008)

Фотографски материјал

Излезе од печат новото издание на православното списание „Премин“ (22.09.2008)

Посветен на Раѓањето на Пресвета Богородица

Честитка од премиерот Груевски до поглаварот на МПЦ (28.08.2008)

По повод празникот Успение на Пресвета Богородица

Охрид (10.08.2008)

На празникот на свети Пантелејмон и свети Климент Охридски / фотографски материјал

Илинден во Скопје (03.08.2008)Панихида во соборниот храм во Скопје (20.07.2008)Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски: „Ако ги заборавиме покојните, ќе заборавиме и на живите“ (19.07.2008)

Порака до присутните на Панихидата во спомен на загинатите и починатите учесници во Антифашистичката и Граѓанската војна во Грција, на 19 јули 2008 година во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје.

Богослужби во чест на свети Наум Охридски (04.07.2008)

Во манастирот на свети Наум Охридски во Охрид

Божествена Литургија во манастирот на сите Светии во Лешани и осветување на манастирскиот конак (22.06.2008)

Фотографски материјал

Излезе од печат новото издание на православното списание „Премин“ (20.06.2008)

По повод празникот на Слегувањето на Светиот Дух - Педесетница

Седница на Светиот Синод на МПЦ (19.06.2008)

Во Бигорскиот манастир

Црква од 6 век во тетовскиот „Стар манастир“ (14.06.2008)Преосветување на црквата на Свети Никола во село Опеница, охридско (10.06.2008)Премиерот Никола Груевски го посети соборниот храм во Скопје (03.06.2008)Осветување на манастирската црква на свети Николај во Маврово (03.06.2008)Соопштение (29.05.2008)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Поклонението пред Светиите е поклонување на Бога (27.05.2008)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на промоцијата на книгата „40 поклоненија пред гробот на свети Кирил Философ во Рим”, на 24 мај 2008 г. во Рим

Соопштение (26.05.2008)

Од Кабинетот на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Рускиот патријарх Алексиј го одликува амбасадорот Златко Лечевски (26.05.2008)Македонска делегација во Рим (25.05.2008)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан одржано на гробот на свети Кирил во Рим, 24 мај 2008 г.

Осветен новоизградениот храм во Чифлик – Кочанско (19.05.2008)Видео материјал oд фестивалот „Денови на Јустинијан I“ (19.05.2008)Манифестација „Денови на Јустинијан I“ (19.05.2008)

Фестивал на старо македонско пеење во црквата на Пресвета Богородица во Скопје

СООПШТЕНИЕ (30.04.2008)

Реосветување на целосно возобновениот манастир ,,Св. Вмч. Ѓорѓи“ и осветување на целосно обновените манастирски конаци, на патрониот празник Ѓурѓовден

Воскресение Христово во Скопје (27.04.2008)Велигденска порака на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (26.04.2008)Претседателот упати велигденска честитка до поглаварот на МПЦ и верниците (24.04.2008)

По повод најголемиот христијански празник Воскресение Христово, упатена честитка до Поглаварот на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и до сите верници од православна вероисповест

Премиерот Груевски им го честита Велигден на сите православни граѓани (24.04.2008)Музичко CD и книга „Статии на Велик Петок“ (18.04.2008)Промоција на новата книга на Митрополитот Американско-канадски г. Методиј (09.04.2008)

“Doubletree requiem” (оплакување на една визија)

Доделување на Столна Медаља (07.04.2008)Соопштение (26.03.2008)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Излезе од печат новото издание на православното списание „Премин“ (11.03.2008)

Простувањето и љубовта предуслов за пост

СООПШТЕНИЕ (05.03.2008)

Од Епархискиот Управен Одбор на Американско-канадската македонска православна епархија на МПЦ

Книга што ги возбудува книжевните кругови (02.03.2008)

„Полигони“ на Маркова, читателски бум на сезоната

Соопштение (27.02.2008)

Македонската Православна Црква дава поддршка на секој демократски чин за изразување на македонскиот национален и духовен идентитет

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Пресвета Богородица - Каменско, Охрид (24.02.2008)

Фотографски материјал

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (24.02.2008)

Недела на блудниот син

Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (22.02.2008)

По објавувањето на официјалниот предлог на г. Нимиц

Соопштение од Светиот Арихиерејски Синод на МПЦ (21.02.2008)Мојата дијаспора (09.02.2008)

Петицијата на интернет пред средбата Рајс - Бакојани како повод

До Неговото Блаженство г. г. Ероним, новоизбраниот поглавар на Грчката Православна Црква (07.02.2008)Интервју со игуменот на Бигорскиот манастир о. Партениј (III дел) (07.02.2008)

За наркоманијата

Соопштение од Канцеларијата на Архиепископскиот управен одбор на МПЦ (04.02.2008)Панихида на гробот на Гоце Делчев (04.02.2008)Осветување на новиот соборен храм на Рождество на Пресвета Богородица во Скопје (31.01.2008)

Возобновена духовната тврдина на Скопје

До Светиот Архиерејски Синод на Грчката Православна Црква (28.01.2008)

Сочувство

НАШЕТО ЕДИНСТВЕНО ПРАВО Е ПРАВОТО НА ПОСТОЕЊЕ (26.01.2008)

Интервју со сестра Макрина

Панихида за покој на душата на Тодор Проески (25.01.2008)Интервју со игуменот на Бигорскиот манастир о. Партениј / (II дел) (25.01.2008)

За наркоманијата

Нови магистри по теологија во МПЦ (24.01.2008)Република Македонија се прости од првиот премиер Никола Кљусев (18.01.2008)Интервју со о. Партениј, игумен на Бигорскиот манастир / (I дел) (17.01.2008)

За наркоманијата

Еднаш веќе напишавме..., а сега ќе избришеме (16.01.2008)Погреб на загинатите војници на АРМ (15.01.2008)Комеморација за загинатите припадници на АРМ (14.01.2008)

Македонија вечно ќе се сеќава на своите херои

Апел (13.01.2008)

До уредништвото на сајтот на СПЦ

Брат без помош, враг се викат (13.01.2008)

Коментар на последното соопштение од информативната служба на САС на СПЦ

Алексеј Втори: Руската Православна Црква е подготвена да помогне за решавање на отворените прашања меѓу СПЦ и МПЦ (13.01.2008)Свечен ручек по повод именденот на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (09.01.2008)На празникот на светиот првомаченик Стефан (09.01.2008)

Архиерејска Божествена Литургија

Рождество Христово, Скопје (08.01.2008)Честитка на премиерот Груевски до сите православни верници по повод Божикните празници (06.01.2008)Претседателот Бранко Црвенковски им го честита Божик на сите православни верници (06.01.2008)Божикна порака (06.01.2008)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Интервју: Епископ Хераклејски г. Климент (05.01.2008)

Не ни треба православен папа

Простувајте и сакајте како да ви е последен или прв ден во животот (05.01.2008)

Интервју - Макрина, монахиња, игуманија и писателка

Излезе од печат новиот број на списанието „Премин“ (02.01.2008)Музичко CD - Химни за Рождество Христово (02.01.2008)Премиерот Груевски на средба со верските лидери: Религиозната толеранција е предуслов за кохезивноста на општеството (28.12.2007)Седница на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (27.12.2007)Генерално собрание на здружението „Достоинство” (26.12.2007)Православниот богословски факултет во Скопје одбележува 30 години постоење (25.12.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Штип (19.12.2007)

На празникот на свети Николај Чудотворец

Гробот на Тоше нема да се поместува, а во близина ќе се изгради црквa во која после неколку години ќе бидат пренесени неговите мошти (18.12.2007)

Промовирана поштенска марка со Тоше

Охрид, Архиерејска Божествена Литургија (17.12.2007)

Промоција на „Јубилеен зборник - 25 години Митрополит Тимотеј“

МПЦ против промена на името на Република Македонија (16.12.2007)Архиерејска Божествена Литургија, Охрид (16.12.2007)

Фотографски материјал од свеченостите по повод 25-годишната епископска служба на Митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј

Промоција на монографија посветена на митрополитот Кирил (14.12.2007)

Во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје

Монографија за Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил (12.12.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (11.12.2007)

На празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Свечена академија (09.12.2007)

По повод празникот на Свети Климент Охридски

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм во Скопје (08.12.2007)

На празникот на свети Климент Охридски

Вечерна богослужба во Скопје (07.12.2007)

По повод празникот на свети Климент Охридски

40-годишнина од основањето на Македонската Православна Богословија (06.12.2007)Денот на Свети Климент за прв пат државен празник (06.12.2007)Ќе се спасува фрескописот во црквата на Пресвета Богородица Перивлепта во Охрид (03.12.2007)Фотографски материјал од посетата на Митрополитот eвропски Пимен на Лондон (30.11.2007)Интервју со Поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан во Струмица (28.11.2007)

„Утрински весник“ и „Дневник“

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (27.11.2007)

На денот на свети Григориј Палама

Живот за Бога и луѓето (26.11.2007)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 40-дневниот помен на Тоше Проески, Крушево, 24 ноември 2007 г.

Крушево, Божествена Литургија (24.11.2007)

За покој на душата на Тоше Проески

Проески - образец во верата (24.11.2007)

„Утрински весник“

Турнир во мал фудбал (22.11.2007)

Најважно е заедничкото дружење

Декларација (15.11.2007)

Од претставниците на сите верски заедници во Р. Македонија

Соопштение (07.11.2007)

од редовната седница на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Eдинство во главното и разумен компромис во второстепеното е решение на црковниот проблем (04.11.2007)

ИНТЕРВЈУ со протоереј Николај Балашов oд Руската Православна Црква

Александар Македонски е Македонец (03.11.2007)

Интервју: проф. д-р Љубинка Басотова, класичен филолог

Самопрогласени исцелители и гатачи ја богохулат светоста на храмовите (03.11.2007)Изложба и промоција на делата на Митрополитот американско-канадски г. Методиј (02.11.2007)

Во галеријата „Мала станица“ во Скопје

Фотографски материјал од посетата на Митрополитот виенско-австриски г. Иларион и протоереј Николај Балашов од Руската Православна Црква на манастирите во Скопската епархија (30.10.2007)Фотографски материјал од средбите на претставниците на Македонската Православна Црква со претставници од другите помесни Православни Цркви што изминатите денови се случија во Охрид (30.10.2007)Неопходни се почести средби и разговори меѓу СПЦ и МПЦ (29.10.2007)

Интервју со Митрополитот шабачко-ваљевски г. Лаврентиј

Претставници на помесните Православни Цркви во посета на манастирите во Дебарско-кичевската епархија (25.10.2007)Охрид (28.10.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Света Софија

Митрополит Лаврентиј: Продолжува дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ (28.10.2007)Фотографски материјал на дел од средбите на Епископите на Македонската Православна Црква со Епископи од другите Помесни Православни Цркви, кои деновиве се случуваат во Охрид (27.10.2007)Живееме ли, умираме ли – Господови сме (26.10.2007)

Синаксис во манастирот во Водоча

Архиерејска Божествена Литургија (21.10.2007)

Света Пречиста Кичевска

Тошенце Бог да го прости (17.10.2007)

Сестра Макрина

Опело за покој на душата на чедото Божјо Тоше (17.10.2007)

Крушево

Македонската православна богословија се моли за покој на душата на Тоше (17.10.2007)Тоше Проески (16.10.2007)Осветување на Лешочкиот манастир (15.10.2007)

По повод на јубилејот 40 години од автокефалноста на Македонската Православна Црква

Беседа на Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил одржана на осветувањето на црквата на свети Атанасиј во с. Лешок (14.10.2007)Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан одржано на осветувањето на возобновената манастирска црква во Лешок (14.10.2007)Осветување на црква на свети Георгиј Победоносец (11.10.2007)

Кнежино, кичевско

Рускиот патријарх Алексиј Втори повика на дијалог меѓу СПЦ и МПЦ (03.10.2007)Осветување на камен темелник на црквата свети Наум Охридски во Тринген, Швајцарија (26.09.2007)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Рождество на Пресвета Богородица во Скопје (22.09.2007)Честитка до новоизбраниот патријарх на Романската Православна Црква (18.09.2007)Осветување на нова црква на светите жени мироносици - Струга (03.09.2007)Масовна крштевка на Матка (01.09.2007)Берово (28.08.2007)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Честитка од премиерот Никола Груевски по повод празникот Успение на Пресвета Богородица (26.08.2007)28 август, Успение на Пресвета Богородица, неработен ден за православните верници (23.08.2007)Охрид ќе стане град-музеј (18.08.2007)Панихида по повод трагично загинатите бранители на Република Македонија во месноста Карпалак (16.08.2007)Излезе од печат православното списание „Премин“ (11.08.2007)“PËR SHPIRTIN DHE JETËN”, PLAKU SOFRONI (08.08.2007)

Излезе од печат книгата „За духот и животот“ на Старец Софрониј на албански јазик

Илинден во Крушево (02.08.2007)

Панихида за паднатите борци од 1903 година

Чествување во Пелинце (02.08.2007)

104 години од Илинденското востание и Крушевската република и 63 години од првото заседание на АСНОМ

Делегација на МПЦ ќе присуствува на погребот на Романскиот патријарх (02.08.2007)До Местобљустителот на Романската Православна Црква (30.07.2007)

По повод блаженото упокојување на Поглаварот на Романската Православна Црква, Патријархот Теокстист

Скапоценото пеликаново перце (28.07.2007)

Тишината што монасите ја нудат како опција говори многу повеќе од вревата што ја живееме

Осветување на новоизградениот конак во манастирот на Пресвета Богородица, с. Манастирец (Македонски Брод) (25.07.2007)Духовни поглавја (21.07.2007)

Служењето на ближниот има спасителна сила (Старец Софрониј)

Средба на Архиепископот г.г. Стефан со лидерот на ДПА, г. Мендух Тачи (17.07.2007)Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на Света Софија во Охрид (16.07.2007)

По повод јубилејот – 40 години од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ

Свечена академија во црквата на Света Софија во Охрид (15.07.2007)Вечерна богослужба во црквата на свети Климент Охридски на Плаошник (15.07.2007)

Беседа на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил

Честитки до Поглаварот на Македонската Православна Црква по повод 40-годишнината од возобновувањето на автокефалноста на МПЦ (15.07.2007)МПЦ одбележува 40 години од возобновувањето на автокефалноста (14.07.2007)

Мал историјат

Интервју со Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан (12.07.2007)

За Македонската информативна агенција

Сеноќно бдение во манастирот Бигорски (07.07.2007)

На празникот на Раѓањето на свети Јован Крстител

Излезе од печат новиот број на списанието на Повардарската епархија „Православна Светлина“ (07.07.2007)

Веб страна на Повардарската епархија

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Калишта (05.07.2007)

Света Тајна Крштение

Охрид (04.07.2007)

На празникот на свети Наум Охридски

Духовни поглавја (03.07.2007)

Не поставувајќи се над својот ближен, туку служејќи му, стануваме подобни на Господа (Старец Софрониј)

Архиерејска Божествена Литургија во Водоча (01.07.2007)

На денот на свети Леонтиј

„Соочување со апсурдот“ (26.06.2007)

Излезе од печат новата книга на Митрополитот Струмички Наум

Изложба на 850 детски цртежи (26.06.2007)

Македонски културен центар при црковната општина „Свети Никола“, Виндзор, Канада

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Димитриј во Скопје (25.06.2007)

30-годишнина од архиерејската служба во Македонската Православна Црква на Митрополитот г. Горазд

Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил одликуван со орденот Свети Климент Охридски од прв ред (22.06.2007)

САС на МПЦ во пресрет на 40 години автокефалност

Архиерејска Божествена Литургија во Чикаго (20.06.2007)Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Еразмо Охридски (18.06.2007)

На празникот на светиот свештеномаченик Еразмо Охридски

Крива Паланка (18.06.2007)

Архиепископот г.г. Стефан со свештенослужители од Романската Православна Црква го посети манастирот на свети Јоаким Осоговски

Манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (17.06.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (17.06.2007)Свечена прослава во манастирот на свети Пантелејмон, Нерези (17.06.2007)

17-ти роденден на ВМРО-ДПМНЕ

Манастирот на свети Гаврил Лесновски, Лесново (13.06.2007)

Фотографски материјал

Осветен нов ревир во рудникот „Саса”, М. Каменица (13.06.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Краун Поинт, Индијана (11.06.2007)

Беседа на Митрополитот Американско-канадски г. Методиј

Во посета на рускиот манастир на свети Тихон во Пенсилванија (11.06.2007)

Фотографски материјал

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (11.06.2007)

изговорено на врачувањето на Оредонт на Р. Македонија во црквата на Света Софија во Охрид

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (11.06.2007)МПЦ доби одликување „Орден на Република Македонија“ од Претседателот Црвенковски (10.06.2007)Поклоничко патување низ православните светилишта во Турција (08.06.2007)

Фотографски материјал: Истанбул / Кападокија / Ефес

ГПЦ го прифати барањето на МПЦ за средба (08.06.2007)

известува Телевизија Сител

Претседателот Бранко Црвенковски ја одликува Македонската Православна Црква со „Орден на Република Македонија“ (08.06.2007)Чествување на Свети Методиј во Германија (08.06.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во Минхен

Божествена Литургија во црквата на света Петка (06.06.2007)

с. Вратница (тетовско)

Архиерејска Литургија во Раклиш (04.06.2007)Осветена нова крстилна при соборниот храм на Свети Николај во Штип (04.06.2007)На празниот на Слегувањето на Светиот Дух, втор ден (31.05.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во Радовиш

Света Архиерејска Литургија на празникот на Слегувањето на Светиот Дух (29.05.2007)

Црква на Пресвета Богородица, Гостивар

Духовден во Штип (28.05.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Њу Џерси (28.05.2007)

На празникот на Светата Педесетница

Од поклонението на гробот на свети Кирил во Рим (26.05.2007)

Фотографски материјал

Празникот на светите Методиј и Кирил (25.05.2007)

Македонска делегација во Рим

Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (25.05.2007)

Молебен кон светите Кирил и Методиј

Прием во Обединетите Нации (25.05.2007)Њу Џерси (25.05.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Вечерна богослужба во Њу Џерси (25.05.2007)

На празникот на светите Кирил и Методиј

Семакедонски православен христијански собор (25.05.2007)

Повардарска епархија

Пренос на моштите на свети Никола Архиепископ Мирликиски (24.05.2007)

Света Архиерејска Литургија во тетовското село Жилче

Велгошти, охридско (21.05.2007)

Осветување на манастирската црква на свети Никола

Осветување на камен-темелник на нова црква во с. Пештани (охридско) (19.05.2007)Црква свети Никола, Охрид (16.05.2007)

Осветување на камен темелник

На празникот на свети Атанасиј Велики (16.05.2007)

Охридско

Православниот богословски факултет во посета на манастирот на св. Јоаким Осоговски (16.05.2007)Мало осветување на манастирската црква во Лешочкиот манастир (15.05.2007)Архиерејска Литургија во Лесново (14.05.2007)МПЦ испрати писмо до Српскиот патријарх (13.05.2007)

известува Телевизија Сител

Венчавка во соборниот храм во Скопје (13.05.2007)

Архиепископот г.г. Стефан ги венча чедата Божји Никола и Боркица

Ѓурѓовден во Syracuse, САД (10.05.2007)Скопје (08.05.2007)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Вицепремиерот на Р. Македонија во посета на манастирот во Рајчица (08.05.2007)Ѓурѓовден во Кочани (07.05.2007)Средба со Поглаварот на Руската Задгранична Црква (07.05.2007)

Џорданвил, Њујорк

Манастирска слава во Рајчица (06.05.2007)Детроит (06.05.2007)

Митрополитот Американско-канадски г. Методиј оствари средба со амбасадорот на Р. Македонија во САД

Панихида (05.05.2007)

104 години од смртта на Гоце Делчев

Архиерејска Литургија во Облешево (04.05.2007)Посета на манастирот на свети Јоаким Осоговски (04.05.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (29.04.2007)

Во неделата на раслабениот

МПЦ – во мај ќе се одлучи за ставот кон СПЦ (26.04.2007)Чикаго (26.04.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

МПЦ потврди дека е пристигнато писмо од Синодот на СПЦ (25.04.2007)

известува Телевизија Сител

СПЦ го прифаќа продолжувањето на дијалогот, пишува во одговорот до МПЦ (24.04.2007)

известува „Утрински весник“

Осветување на нов манастир во Воиславци (радовишко) (23.04.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (23.04.2007)

Во неделата на Мироносиците

Висока црковна делегација од Република Македонија во посета на Московската Патријаршија (20.04.2007)Малку да се насмееме (20.04.2007)

Информација од официјалниот сајт на СПЦ

Посета на премиерот Никола Груевски на Лешочкиот манастир и на соборниот храм во Тетово (19.04.2007)Молебен за нашите браќа Љубе и Јохан во Челопек, родното село на Љубе Бошкоски (19.04.2007)Веронаука или историјата на религии за основците од учебната 2008/09 (19.04.2007)Македонските богослови во посета на Цариград, Халки и Солун (17.04.2007)Голак (17.04.2007)

Источен Петок – Балаклија

Македонски парламентарци кај митрополитот на СПЦ г. Николај (16.04.2007)Молебен за молитвена духовна поткрепа на Бошкоски и Тарчуловски (15.04.2007)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на света Петка во Гостивар (15.04.2007)

На празникот Источен Петок - Балаклија

Скопје (15.04.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Јован Крстител

Манастир на св. Димитриј во Велес (15.04.2007)

Источен петок

Без Македонската Црква нема опстој на народот и на државата (14.04.2007)

Интервју со Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил во неделникот „Македонско Сонце“

Светол Четврток (14.04.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Јован Богослов – Канео, Охрид

Манастир свети Јован Крстител - Бигорски (14.04.2007)

Празник на Животворниот извор на Пресвета Богородица

Источен петок (14.04.2007)

Во манастирот на св. Прохор Пчински, Мелбурн

Велигден во Австралија (14.04.2007)

Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи и на оние во гробовите живот им подари

Известување (13.04.2007)

Молебен во сите храмови на Македонската Православна Црква

Канада (12.04.2007)

Воскресение Христово

Велигден во Брисел (12.04.2007)Архиерејска служба во Крива Паланка (12.04.2007)

На Велика сабота

Пасхален ручек (12.04.2007)

Во Митрополитска резиденција во Штип

Светла седмица (11.04.2007)

Брегалничка епархија

Воскресение Христово (11.04.2007)

Охрид, Кичево, Струга

Манастир на Свети Јован Крстител - Бигорски (10.04.2007)

На Крстот Твој му се поклонуваме Христе и Светото Твое Воскресение го воспеваме и славиме!

Тетово (10.04.2007)

Воскресение Христово

Втор ден Воскресение во Штип (09.04.2007)

Празнична Вечерна

Женскиот манастир на Успението на Пресвета Богородица, Матка (09.04.2007)

„Слава, Господи, на Крстот Твој и Воскресението!“

Christ is Risen! (09.04.2007)

Во манастирот на св. Прохор Пчински - Мелбурн, Австралија

Велигден во Загреб (09.04.2007)ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! (09.04.2007)

Виндзор, Канада

Велигден во Зрзе (09.04.2007)

Фотографски материјал

Воскресение Христово (09.04.2007)

Штип

Излезе од печат велигденскиот број на православното списание „Премин“ (08.04.2007)Светото Христово Воскресение, Скопје (08.04.2007)

Дојдете, примете светлина!

Воскресение Христово (08.04.2007)

Струмица

Велики Петок во црквата на Светите Кирил и Методиј – Тетово (07.04.2007)Велики петок, Штип (07.04.2007)

Оплакување Христово

Скопје, соборен храм на Свети Климент Охридски (07.04.2007)

12 Евангелија за страдањата Христови

Штип (07.04.2007)

12 страдални Евангелија

Торонто (07.04.2007)

Света Тајна Маслосвет

Велика сабота (07.04.2007)

„Оваа сабота е преблагословена, во неа Христос заспа и ќе воскресне тридневен“

Воскресение на умот (06.04.2007)

Колумна на Митрополитот Струмички г. Наум во весникот „Дневник“

ВО РАДОСТА НА ВОСКРЕСЕНИЕТО (06.04.2007)

Митрополит Американско-канадски г. Методиј

Велигденска порака на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил (06.04.2007)Велики петок (06.04.2007)

Вечерна богослужба во црквата на Пресвета Богородица – Каменско во Охрид

Бдение во Охрид (06.04.2007)

12 Евангелија за страдањата Христови

Велики петок од Страсната седмица на Великиот пост (06.04.2007)

Спомен на светите спасителни страданија на Господ наш Исус Христос

Велики Четврток (05.04.2007)Страсна седмица, Охрид (04.04.2007)

Литургија на Претходно осветени дарови

Цветници во Дебар (04.04.2007)

Страдалната седмица во Бигорскиот манастир

Празникот на Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим (04.04.2007)

Гевгелија

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (03.04.2007)

На празникот Цветници

Цветници во Виница (03.04.2007)Краун Поинт, Индијана (03.04.2007)

Митрополитот Американско-канадски г. Методиј отслужи Архиерејска Божествена Литургија, на празникот на Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, во црквата на светите Петар и Павле

Благодарност до уредништвото на сајтот на СПЦ (02.04.2007)Гостивар (02.04.2007)

Архиерејска Литургија на празникот Цветници

Цветници, Кичево (02.04.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица

Архиерејска Божествена Литургија во Краун Поинт (01.04.2007)

Лазарова сабота

Црква Воскресение Лазарово, Охрид (31.03.2007)

Работен состанок на Иницијативниот одбор за изградба на црквата

Зелено светло за веронауката (29.03.2007)Манастир на Рождество на Пресвета Богородица, с. Манастирец (27.03.2007)

Литургија на претходно осветени дарови

Од учебната 2008-2009 година веронаука во основното образование (27.03.2007)Означен почетокот на проектот за возобновување на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник (27.03.2007)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (26.03.2007)

Во петтата недела од светата Четириесетница

Охрид (26.03.2007)

Акатист на Пресвета Богородица во црквата на Пресвета Богородица - Каменско

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм во Скопје (26.03.2007)

Во неделата на света Марија Египетска

Штип (26.03.2007)

Акатист на Пресвета Богородица

Сеноќно бдение (23.03.2007)

Во манастирот во Донибрук, Австралија

Литургија на Претходно осветени дарови во Штип (23.03.2007)Духовни поглавја (21.03.2007)

Познанието на Бога извира од животот во Бога, кој се раѓа во внатрешноста на срцето (Старец Софрониј)

Евиденција на едно духовно злосторство или разобличување на една пастирска негрижа (21.03.2007)

Господ да ги благослови!

Кичево (19.03.2007)

Недела на свети Јован Лествичник

Евангелие на четвртата недела од Големиот Пост (17.03.2007)

Митрополит Струмички г. Наум

Архиерејска Божествена Литургија (17.03.2007)

Во манастирот на светите Четириесет севастиски маченици во Банско

Литургија на Претходно осветени дарови (17.03.2007)

Во црквата на св. Георгиј, Криви дол

Митрополитот Иларион ги посети црквите во изградба во Брегалничката епархија (15.03.2007)Промоција на доктори на науки (15.03.2007)

Универзитет „Свети Кирил и Методиј“ Скопје

Поставени темелите на манастирот во Донибрук, Австралија (13.03.2007)Радовиш, Архиерејска Божествена Литургија (12.03.2007)Плаошник (12.03.2007)

Трета недела од Великиот пост

ТАЈНАТА НА КРСТОТ ХРИСТОВ ВО НАШИОТ ЖИВОТ (11.03.2007)

Митрополит Струмички г. Наум

Скопје (11.03.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на свети Климент Охридски

Крстопоклона недела (11.03.2007)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија

Средба на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со Амбасадор на Република Македонија за САД (09.03.2007)Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан оствари средба со Амбасадорот на Шпанија во Република Македонија (09.03.2007)Духовни поглавја (09.03.2007)

Теологија е состојба на духот, остварена од благодатта Божја (Старец Софрониј)

Седница на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (08.03.2007)Велико повечерие (07.03.2007)

Во црквата на светите Кирил и Методиј во Чикаго

Манастирот во Рајчица го прослави споменот на својот заштитник (05.03.2007)

Сеноќно бдение на денот на свети Григориј Палама

Недела на свети Григориј Палама (05.03.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во Краун Поинт

Aкатист во соборниот храм на свети Николај во Штип (04.03.2007)Меѓународен Славјански институт на Москва во Свети Николе (02.03.2007)

Предавање на Неговото Високопреосвештенство г. Иларион

Бдение во манастирот во Donnybrook (02.03.2007)

На денот на свети Лав Римски

Фотографиски материјал од посетата на делегацијата на Македонската Православна Црква во Цариград (02.03.2007)Тодорова сабота во Свети Николе (27.02.2007)Во црквата на светиот великомаченик Георгиј во Струга (26.02.2007)

Недела на православието

Farmington Hills, Detroit, USA (25.02.2007)

Храмова слава на црквата на светиот маченик Георгиј Кратовски

Охрид (24.02.2007)

Тодорова сабота

Литургија на претходноосветени дарови во Краун Поинт (24.02.2007)

На денот на свети Харалампиј

Македонска Православна Епархија за Европа (23.02.2007)

Годишно Изборно епархиско собрание во Хамбург

Литургија на претходно осветени дарови во соборниот храм во Куманово (23.02.2007)

На почетокот на Велигденскиот пост

Делегација на Македонската Православна Црква во Цариград (23.02.2007)

Средба со делегација на Цариградската Патријаршија

Прочка во Штип (19.02.2007)Вечерна служба на Прочка (19.02.2007)

Бигорски манастир

Архиерејска Божествена Литургија во Гевгелија (16.02.2007)

Сретение Господово

Света Архиерејска Литургија во Блатец (16.02.2007)Метод на полжавот (14.02.2007)

На што се чуди орелот

Скопје (12.02.2007)

Архиерејска Божествена Литургија на денот на Пренесувањето на моштите на свети Игнатиј Богоносец

Архиерејска Божествена Литургија во Crown Point, Индијана (11.02.2007)

На денот на пренесувањето на моштите на свети Игнатиј Богоносец

Празникот на свети Атанасиј Велики прославен во Оризари (09.02.2007)Sydenham, Мелбурн (06.02.2007)

Детски летен црковен камп

На денот на светиот апостол Тимотеј (05.02.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Возобновена црквата на Пресвета Богородица во Гостивар (05.02.2007)Црквата на свети Атанасиј во с. Долно Седларце (тетовско) го прослави својот патрон (05.02.2007)Архиерејска Божествена Литургија во чест на свети Атанасиј Александриски во с. Брвеница, тетовско (05.02.2007)На денот на свети Атанасиј Велики (01.02.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во метохот на манастирот на свети Наум Охридски

МОYА - Организацијата на македонската православна младина на Австралија (31.01.2007)

Предавање на Митрополитот г. Петар

Лесновскиот манастир го прослави својот патрон и заштитник Свети Гаврил Лесновски (30.01.2007)Осветување на црквата на Соборот на Пресвета Богородица во Аделаида (Австралија) (30.01.2007)Донибрук, Австралија (30.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Прохор Пчински

Соопштение (26.01.2007)

Од Епархискиот управен одбор на Скопската православна епархија

Градоначалникот на Скопје и Борис Трајанов во посета на Бигорскиот манастир (24.01.2007)Минхен (23.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Во црквата на светите Кирил и Методиј во Тетово (23.01.2007)

Архиерејска Литургија по повод празникот Богојавление

Тетово (22.01.2007)

Света Архиерејска Литургија во црквата на Пресвета Богородица

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје (21.01.2007)Празникот на свети Јован Крстител во струшко (21.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Голем Богојавлененски Водосвет на Охридското Езеро и реката Дрим (21.01.2007)Богојавленски Водосвет на реката Радика (20.01.2007)На празникот на свети Јован Крстител (20.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во Скопје

Прославен празникот на Богојавление во Штип (20.01.2007)Станавме легенди а сè уште сме живи (19.01.2007)

колумна на Митрополитот Струмички г. Наум во весникот „Дневник“

Гетеборг, Шведска (19.01.2007)

Архиерејска Богојавленска Литургија

Скопје (19.01.2007)

На празникот на Богојавление

Богојавление во Крива Паланка (19.01.2007)Ливерпул, Австралија (19.01.2007)

Богојавление

Водокрст (18.01.2007)

Сеноќно бдение во манастирот Бигорски

Благословено отворањето на рудникот за олово и цинк “Злетово” – Пробиштип (18.01.2007)Мошти на свети Јован Кукузел пристигнаа во манастирот во Рајчица (16.01.2007)

Свети Јован Кукузел моли Го Бога за нас!

Интервју со Митрополитот Струмички г. Наум во весникот „Дневник“ (06.01.2007)

Има ли црковно решение на проблемот меѓу МПЦ и СПЦ?

Свети Николе (16.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Николај

Архиерејска Божествена Литургија во Чикаго (15.01.2007)

На празникот на Обрезанито Христово

Во врска со најновите случувања во МПЦ (15.01.2007)

Да негуваме синовски однос кон Архиепископот

Соборен храм на свети Климент Охридски, Скопје (14.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Скопје (12.01.2007)

На празникот на Рождеството Христово

Богослужења во Брегалничката епрахија (10.01.2007)

На празникот на Соборот на Пресвета Богородица и на денот на светиот првомаченик Стефан

Божикните празнувања во Дебарско-кичевската епархија (10.01.2007)Божествена Литургија на Божик (09.01.2007)

Farmington Hills, Detorit, САД

Божик во Бигорскиот манастир (09.01.2007)

Христос се роди!

Божик во Штип (09.01.2007)Австралија (09.01.2007)

Рождество Христово

Апел за Андреј (08.01.2007)Загреб (08.01.2007)

Божиќна Литургија

Во незалезната светлина на Христовото Раѓање (08.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во Краун Поинт, Индијана

Нов игумен за Лесновскиот манастир (05.01.2007)На празникот на преподобен Наум Охридски (05.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Наум во Охрид

Божиќна порака на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил (05.01.2007)Велес (05.01.2007)

Архиерејска Божествена Литургија

Сеноќно бдение (01.01.2007)

Во црквата на света Петка во Скопје

Божикно послание (30.12.2006)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со членовите на Синодот на МПЦ

Возобновениот манастир близу Злетово го прослави својот светител Спиридон Чудотворец (26.12.2006)Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Николај во Тетово (25.12.2006)

По повод патрониот празник на свети Николај Архиепископ Мирликиски

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (24.12.2006)Друштвото на писателите на Македонија (23.12.2006)

Македонското црковно прашање е прашање на македонскиот идентитет, прашање на длабоките духовни традиции на македонскиот народ, тоа е прашање на македонската култура, писменост и просвета

Соопштение (22.12.2006)

од редовната седница на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

На празникот на свети Никола (20.12.2006)

Божествена Литургија во Престон (Австралија)

Штип и Свети Николе го одбележаа својот патрон и заштитник - свети Никола (20.12.2006)Божествена Литургија во Краун Поинт (САД) (20.12.2006)

По повод празникот на свети Никола

Архиерејска Божествена Литургија (18.12.2006)

Во женскиот манастир на свети Никола во Љубанци

Средба на премиерот Груевски со папата Бенедикт XVI (16.12.2006)Донаторска конференција за доизградба на Милениумскиот крст на Водно (15.12.2006)Последни настани од Американско-канадската македонска православна епархија (14.12.2006)Струмица, Архиерејска Божествена Литургија (11.12.2006)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Кочани (10.12.2006)

На празникот на св. великомаченик Георгиј

На празникот на свети Климент Охридски во Брегалничката епархија (10.12.2006)Архиерејска Божествена Литургија на празникот на свети Климент во Тетово (10.12.2006)

Беседа на Митрополитот Полошко-Кумановски г. Кирил

Скопје (09.12.2006)

Свечености по повод празникот на свети Климент Охридски

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (08.12.2006)

Во чест на свети Климент Охридски

„Доколку не сте го направиле тоа на еден од овие најмали браќа и Мене не сте Ми го направиле“ (Мат. 25, 45) (07.12.2006)

Краток коментар на Заедничката декларација на папата Бенедикт XVI и патријархот Вартоломеј I

Писмо до Патријархот на Српската Православна Црква (07.12.2006)

Од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Успение на Пресвета Богородица – Ново Село, Штип (07.12.2006)

Света Архиерејска Литургија

Архиерејска Божествена Литургија во Бари (03.12.2006)

На гробот на свети Никола

Шведска (03.12.2006)

Архиерејска Божествена Литургија отслужи Митрополитот Пимен

Сеноќно бдение (03.12.2006)

Во манастирот на свети Прохор Пчински во Донибрук, Австралија

Осветување на епархиски дом на Американско-канадската епархија на МПЦ (01.12.2006)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (27.11.2006)

На празникот на свети Григориј Палама

Средба на Светиот Синод на МПЦ со премиерот на Р. Македонија (23.11.2006)Собор на свети Архангел Михаил (23.11.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во Охрид

ПРОПОВЕДАЈТЕ И СО ЗБОР И СО ДЕЛО (20.11.2006)

Слово на Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, изговорено на востоличувањето на Митрополитот Брегалнички г. Иларион, на 19 ноември 2006 г., во соборниот храм во Штип

Востоличување на Митрополитот на Брегалничката Епархија (20.11.2006)

Беседа на Митрополитот Брегалнички г. Иларион

Се гради разурнатата црква на свети Илија во Стар Дојран (18.11.2006)Промоција на монографијата “Византиска Македонија” (16.11.2006)Средба (16.11.2006)

Во Кабинетот на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Ново Село (16.11.2006)

Панихида за загинатите војници за време на балканските и првата светска војна

Осветување на темели на нова црква (13.11.2006)

Во селото Горно Лакочереј (охридско)

Востоличување на Европскиот Митрополит г. Пимен (12.11.2006)Осветување на митрополитската резиденција во Малме (12.11.2006)Малме (Шведска) (12.11.2006)

Во посета на соборниот храм и митрополитската резиденција во изградба

Делегација на Европската Унија во посета на манастирите во Струмичката епархија (12.11.2006)Архиерејска Божествена Литургија (10.11.2006)

На празникот на свети великомаченик Димитриј

Архиерејска Божествена Литургија во Дебар (06.11.2006)

На празникот на Преподобна Параскева

Архиерејска Божествена Литургија (31.10.2006)

Загреб, на празникот на света Злата Мегленска

Архиерејска Божествена Литургија (28.10.2006)

Во црквата на света Петка во Скопје

Осветување на нова црква во Коломбос, САД (27.10.2006)Се зголемува лесновската света обител (25.10.2006)

Фотографски материјал

Охрид (25.10.2006)

Осветување и положување на камен темелник на црковна куќа во дворот на црквата на свети Никола – Болнички

Осветување на црквата Свети Никола во Катланово, скопско (21.10.2006)Осветување на новата крстилница при црквата Свети Пантелејмон во Долно Нерези – Скопје (21.10.2006)

На празникот на Покровот на Пресвета Богородица

С О О П Ш Т Е Н И Е (16.10.2006)

Од седницата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ одржана на 12 октомври 2006 г.

Бдение во чест на свети Јован Кукузел (16.10.2006)

Во манастирот на свети Георгиј во Рајчица

Митрополитот Агатангел интронизиран за митрополит на Повардарската епархија (09.10.2006)Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан (02.10.2006)

Слово изговорено во катедралниот архиепископски храм Св. Софија во Охрид на 30 септември 2006 година, по повод јубилејот 25 години од хиротонијата на Митрополитот г. Тимотеј

Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (01.10.2006)

По повод 15 години од хиротонијата на Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј

25 години од хиротонијата на Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј (30.09.2006)

Вечерна богослужба во катедралниот храм на Света Софија во Охрид

Крстовден (28.09.2006)

Во манастирот на свети Георгиј во Рајчица

Кичево (24.09.2006)

На празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица

Осветување на црква посветена на света Злата Мегленска во Мелбурн (24.09.2006)Масовна крштевка на Матка (18.09.2006)

Повеќе од 300 верни примија свето Крштение

Осветување на нова архиерејска резиденција во Велес (18.09.2006)Посета на Бигорскиот манастир и манастирот во Рајчица (15.09.2006)Бигорски манастир (14.09.2006)

На празникот на Отсекувањето на главата на свети Јован Крстител

Поклоничко патување во Италија (12.09.2006)Donnybrook (Австралија) (10.09.2006)

Поставување на камен темелник на нова манастирска црква

БИДЕТЕ АПОСТОЛ И МИСИОНЕР (05.09.2006)

Слово на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, изговорено на востоличувањето на Митрополитот Американско-канадски г. Методиј во соборниот храм на Св. Климент Охридски во Торонто, на 2 септември 2006 г.

Интронизација на Митрополитот Американско-канадски г. Методиј (04.09.2006)

Торонто, Канада

Осветување на темели на нова црква (01.09.2006)

с. Врбјани (охридско)

На денот на свети Јоаким Осоговски (30.08.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Пантелејмон во Велес

Велес (30.08.2006)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Сеноќно бдение во Бигорскиот манастир (28.08.2006)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Писмо до Претседателот на Владата на Р. Македонија, г-динот Никола Груевски (26.08.2006)

Од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Преображение Господово (20.08.2006)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со Митрополитот г. Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Георгиј во Струга

Парстос за покој на душата на свештеникот Петре (20.08.2006)

село Вевчани (струшко)

од Канецларијата на Скопската епархија на МПЦ (14.08.2006)

Прекин на договорот помеѓу Скопската епархија и цементарницата „Усје“

Изјава на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан за МРТ (04.08.2006)

Манастирот на свети Трифун во село Говрлево

Плаошник (10.08.2006)

На празникот на свети Климент Охридски

Архиепископот г.г. Стефан ќе ја посети Романија (05.08.2006)Илинден во Дебарско-кичевската епархија (04.08.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица во Кичево

Излезе новиот број на православното списание „Премин” (30.07.2006)Илинденско послание (21.07.2006)

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан

Посета на црквата во изградба посветена на свети Илија во населбата Аеродром – Скопје (20.07.2006)Градоначалникот на Гази Баба во посета на Архиепископот г.г. Стефан (20.07.2006)Осветен и положен камен темелник за нова црква во с. Ложани (18.07.2006)

Струшко архиерејско намесништво

Институт за социолошки и политичко-правни истражувања во Скопје (14.07.2006)

Одбрана на докторска дисертација

Слово на Архиепископот г.г. Стефан и пристапна беседа на Епископот Баргласки Иларион (14.07.2006)

Од хиртонијата на новиот Епископ Баргалски на 13 јули 2006

Петровден (13.07.2006)

Во Дебарско-кичевската епархија

Архиепископот г.г. Стефан оствари средба со г-дин Питер Брин, парламентарец од Австралија (11.07.2006)Сеноќно бдение во манастирот Бигорски (09.07.2006)

На празникот на Раѓањето на свети Јован Крстител

Иванден (07.07.2006)

Свечена архиерејска богослужба во Капиштец (Скопје)

Охрид (03.07.2006)

За празникот на свети Наум Охридски

Осветување на камен-темелникот на Камбанарија при храмот на Свети пророк Илија во населбата Јане Сандански (Аеродром) Скопје (30.06.2006)Писмо и текст на македонски јазик стари 2.200 години (24.06.2006)

Сензационално откритие на двајца македонски научници

Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (23.06.2006)

Избран е нов Архиереј на МПЦ

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Лешани (19.06.2006)

Недела на сите Светии

Охрид (19.06.2006)

На празникот на свети Еразмо Охридски

Соопштение од Канцеларијата на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ (14.06.2006)

„Македонската Православна Црква молитвено посакува и очекува, со Божја помош и со добрата волја на учесниците, овие избори да бидат во духот на љубовта и меѓусебното почитување, а сè за подобра иднина на Република Македонија.“

Архиерејска Божествена Литургија во Битола (14.06.2006)

По повод 25 години од хиротонијата на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар

Австралија (14.06.2006)

На празникот на светата Педесетница

Осветување на темели на нова црква (14.06.2006)

Во месноста Амбарџица (охридско)

25 години од востоличувањето на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар (13.06.2006)

На многу години, свет Владико!

Архиерејска Божествена Литургија во Света Софија – Охрид (13.06.2006)

На вториот ден Духовден

Педесетница (13.06.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Велестово (охридско)

Осветување на темели на нова црква во Скопје (10.06.2006)

Во понеделник на 16.06.2006 година

Европска епархија на МПЦ (10.06.2006)

Епископот г. Пимен во посета на Шведска

Вознесение Христово (06.06.2006)

Осветување на темели на нова црква во Велес

Дортмунд (02.06.2006)

На празникот на светите Кирил и Методиј

Возобновен конакот на манастирот на свети Јован Бигорски (29.05.2006)Македонскиот амбасадор во Русија одликуван од Рускиот Патријарх (26.05.2006)Рим (26.05.2006)

По повод празникот на светите Кирил и Методиј

Во продажба е нов број на православното списание „Премин” (21.05.2006)

Воскресение Христово

Фотографски материјал од осветувањето на црквата на Свети Илија во Мисисага (Канада) (16.05.2006)Панихида (16.05.2006)

По повод 103 години од смртта на Гоце Делчев

Охрид (16.05.2006)

На празникот на Свети Атанасиј Велики

Епископот г. Пимен оствари средба со градоначалникот на градот Загреб (16.05.2006)

Фотографски материјал од посетата на Епископот г. Пимен на градовите Загреб, Сплит, Пула и Риека

Осветување на црква во Канада (15.05.2006)Загреб (15.05.2006)

Епископот г. Пимен отслужи Архиерејска Божествена Литургија

Свето Крштение во црквата на Светите Петар и Павле во Crown Point, Indiana (11.05.2006)Средба на претставник на Австралиско-новозеландската епрхија на МПЦ со австралискиот министер за надворешни работи (11.05.2006)Прва пастирска посета во Република Хрватска на Епископот г. Пимен, администратор на Европската епархија (11.05.2006)На празникот на Светиот великомаченик Георгиј, Архиепископот г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија во манастирот на Свети Георгиј во New Jersey (09.05.2006)Siracuse, САД (09.05.2006)

Архиерејска Божествена Литургија

Ордија во Струга (08.05.2006)

Во чест на светиот валикомаченик Георгиј Победоносец

Манастирска слава во Рајчица (07.05.2006)Секирник (06.05.2006)

Собрание на граѓани од с. Секирник

Излезе од печат книгата „Старец Порфириј“ (05.05.2006)Делегација на Македонската Православна Црква во посета на САД (03.05.2006)Источен петок - Балаклија (02.05.2006)

Во манастирот на Светиот великомаченик Димитриј во Велес

Светoл Четврток (28.04.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Свети Јован Богослов – Канео во Охрид

Велигден во Париз (28.04.2006)

Христос воскресна! Le Christ est ressuscité!

Велигден во Скопје (27.04.2006)

Воскресенска порака на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Велигден во Брисел (27.04.2006)

Македонска православна црковна општина на Свети пророк Илија

Велигден во Лондон (27.04.2006)Воскресение Христово во Италија (27.04.2006)

Македонска православна црковна општина на Свети Јован Крстител

Источен петок (27.04.2006)

Donnybrook, Melbourne

Arizona (27.04.2006)

„Каде се двајца или тројца собрани во Мое име, таму сум и Јас посреде нив“ (Матеј 18, 20)

Велигден во Загреб (27.04.2006)

Христос воскресна!

Цветници (26.04.2006)

Во црквата на Света Марија Магдалена во Алба (Италија)

Велигденско обраќање преку медиумите на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (26.04.2006)На третиот ден од Христовото Воскресение (26.04.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на Свети Наум во Охрид

Плаошник (26.04.2006)

Христос воскресе!

CROWN POINT, INDIANA (26.04.2006)

Воскресение Христово

Велигден (25.04.2006)

Во црквата на Светите Кирил и Методиј во Дортмунд (фотографски материјал)

Христово Воскресение во Струга (25.04.2006)

Архиерејска Божествена Литургија отслужи Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј

Празничните архиерејски богослужења околу Христовото Воскресение (25.04.2006)

Велес, Кавадарци

Melbourne, Australia (24.04.2006)

Воскресение Христово

Воскресение Христово (24.04.2006)

Охрид, Струга, Кичево, Дебар, Брод...

Христос воскресе! Christ is risen! (23.04.2006)

Во црквата на Светиот маченик Георгиј Кратовски во Детроит

Велигденско послание (18.04.2006)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква

Цветници во манастирот на Пресвета Богородица Пречиста кај Кичево (17.04.2006)

Архиерејска Божествена Литургија отслужи Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј

Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан го прими градоначалникот на скопската општина Аеродром (11.04.2006)

Изнаоѓање на локации за изградба на цркви во општината Аеродром во Скопје

Администраторот на Европската епархија епископот г. Пимен отслужи Божествена Литургија во Пехчево (09.04.2006)

Недела на Преподобна Марија Египетска

Бдение на Благовештение (07.04.2006)

Бигорски, традиционално

Двајца од викарните Епископи на МПЦ назначени за администратори во дијаспората (06.04.2006)

Од денешната седница на САС на МПЦ

Недела на свети Јован Лествичник (06.04.2006)

Владиката Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Георгиј во Струга

Соопштение (04.04.2006)

Официјално известување од Канцеларијата на Струмичкиот Митрополит г. Наум во врска со последните случувања во беровското архиерејско намесништво на Струмичката Православна Епархија

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА (30.03.2006)ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ И ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ АПЕЛИРААТ ЗА ФЕР ИЗБОРИ (24.03.2006)

Од вчерашната средба на Претседателот на Републиката со лидерите на верските заедници во земјава одржана во Охрид / известува МИА

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во работна средба ги прими претставниците на фондацијата ’Милениумски крст’ од Скопје (23.03.2006)Скопје (20.03.2006)

Во неделата на Свети Григориј Палама, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Свети Димитриј

Рајчица, Недела на свети Григориј Палама (20.03.2006)Шефот на Делегацијата на Европската комисија и Амбасадорот на Соединтетите Американски Држави во Р. Македонија во одделни средби вчера ги прими Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан (17.03.2006)Амбасадорот на Руската Федерација во Р. Македонија, г-динот Агарон Асатур, го посети Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ... (14.03.2006)

Коментиран актот на Владата на Р. Србија кој ги потврдува нејзините донации кон паралелната ерархија во Р. Македонија

Недела на Православието: Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на Свети Климент во Скопје отслужи Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан (12.03.2006)

Духовна академија во чест на празникот

Архиерејска Божествена Литургија на Прочка во соборната црква на Свети Климент во Скопје отслужи Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан (05.03.2006)

Десетгодишн помен на блаженоупокоениот Архиепископ Гаврил

Охрид, Недела на Православието (12.03.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Св. Никола (Геракомија) отслужи Владиката Тимотеј

Тодорова сабота во Охрид (11.03.2006)Соопштение од Канцеларијата на САС на МПЦ (11.03.2006)

За финансиската поддршка која Владата на Република Србија и нејзиното Министерство за вера му ја пружаат на Српскиот егзарх во Р. Македонија (прилог: фотографија од доказниот материјал)

Никола Груевски во посета на Архиепископот на МПЦ (01.03.2006)Архиепископот г.г. Стефан оствари средба со г-динот Љупчо Георгиевски
и со проектантите од Институтот за земјотресна и инижинерска сеизмологија
(28.02.2006)Mултиконфесионална интерна конференција во Република Македонија (26.02.2006)Месопусна недела: во Дебарско-кичевската епархија со молитвено сеќавање одбележана 30-годишнината од упокојувањето на некогашниот Дебарско-кичевски Митрополит Методиј (27.02.2006)

Беседа на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, изговорена по тој повод на Литургијата во црквата на Успение на Пресвета Богородица во Каменско, Охрид

Неговата Светост, Патријархот Алексиј се сретна со амбасадорот на Р. Македонија во Русија (25.02.2006)Слава на храмот во Детроит, САД (25.02.2006)Состанок на Епархискиот управен одбор на Дебарско-кичевската епархија (19.02.2006)Кавадарци (16.02.2006)

По повод празникот на Светиот маченик Трифун, Митрополитот г. Тимотеј во сослужение со Митрополитот г. Агатангел отслужи Божествена Литургија во црквата на Свети Димитриј

Сретение Господово (15.02.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата во Ѓорче Петров, Скопје

На празникот на Светиот маченик Трифун (14.02.2006)

Архиепископот г.г. Стефан отслужи Божествена Литургија во женскиот манастирот на Матка

Архиерејска Божествена Литургија во Гевгелија (12.02.2006)

На празникот на светите Три Светители

Поставување камен темелник на првата бензиска станица
на „Лукоил – Македонија“ во Скопје
(08.02.2006)Осветување на нови администравини простории
на општината Ѓорче Петров во Скопје
(06.02.2006)Панихида на гробот на Гоце Делчев (04.02.2006)

Во црквата Свети Спас во Скопје

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (12.02.2006)

Во чест на празникот на Светите Тројца архиереи

За Секирник (06.02.2006)

Да најдеме правилен пристап

Охрид, Божествена Литургија (04.02.2006)

По повод празнувањето на Светиот апостол Тимотеј

До Светиот Архиерејски Синод на Православната Црква на Чешките земји и Словачка (03.02.2006)

Сочувство

Неготино (02.02.2006)

Архиепископот г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот г. Тимотеј и викарниот епископ г.Пимен отслужи Архиерејска Божествена Литургија за празникот на Светите Атанасиј Велики и Кирил Александриски

Вистинските состојби во Секирник (30.01.2006)Посета (30.01.2006)

Архиепископот Охридски и Македонски се сретна со претставници на Исламската верска заедница од Република Турција

Поттик за соработка (30.01.2006)

НВО Толерантна младина-Рини толерант

Архиерејска Божествена Литургија (21.01.2006)

Во чест на Свети Јован Крстител

Богојавление (21.01.2006)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Свети Димитриј во Скопје и Водосвет на реката Вардар

Водици во Охрид (21.01.2006)

Богојавленски Водосвет на Охридското езеро

Богојавление во Мијачкиот крај (21.01.2006)

Водосвет на реката Радика

Водокрст (21.01.2006)

Сеноќно бдение во Бигорскиот манастир

Интервју: Светиот Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори (15.01.2006)

Решение за спорот е самостојна или самоуправна црква

Гевгелија, на празникот на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан (12.01.2006)

Архиерејска Божествена Литургија

Собор на Пресвета Богородица (12.01.2006)

Митрополитот г. Тимотеј отслужи Божествена Литургија во Велес

Ректорот на Европскиот Универзитет во посета на Архиепископот г.г. Стефан (10-01-2006)

Нова црква на Свети Никола во Скопје

По повод именденот на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (10.01.2006)

Претседателот на Р. Македонија и Претседателот на Собранието го посетија Архиепископот г.г. Стефан во неговата резиденција

Свечен божикен прием (10.01.2006)

Во просториите на Македонската Архиепископија во Скопје

Архиерејска Божествена Литургија на Божик во соборниот храм во Скопје (08.01.2006)

Божикна порака на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Рождество Христово (08.01.2006)

Бигорски, Рајчица

Христос се роди! (08.01.2006)

Божикна Литургија во Охрид

Бадник во Дебарско-кичевската епархија (08.01.2006)

Митрополитот г. Тимотеј отслужи Вечерна богослужба во црквата на Светите апостоли Петар и Павле во Кичево

ДРВО НА ВЕЧНИОТ ЖИВОТ (07.01.2006)

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан

Божикно послание (31.12.2005)

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан со Светиот Архиерејски Синот на Македонската Православна Црква

Во продажба е нов број на православното списание „Премин” (31.12.2005)

ТЕМА НА БРОЈОТ/ Постот во Православната Црква и науката

Заупокoена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица во Калишта (30.12.2005)Архиерејска Божествена Литургија во чест на Свети Никола (20.12.2005)

Охрид

Сеноќно бдение во чест на Свети Нектариј Битолски во Рајчица (20.12.2005)

Божествена Литургија на денот на Света Варвара

Македонија доби статус кандидат за ЕУ (19.12.2005)

“Визијата на ЕУ е обединета Европа. Македонија е дел од таа визија”, изјави британскиот премиер

Амбасадорот на САД во Македонија во посета на Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан (12.12.2005)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица на празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици (11.12.2005)

„Петнаесетобројните Христови страдалници, на Тивериопол верни заштитници, како светли ѕвезди денес блескаат: Тимотеј и Теодор славните ерарси, Евсевиј и Комасиј и божествениот Сократ, со десетмината соподвижници, со зраците на чудата на сите им блескаат.“

Митрополитот г. Тимотеј отслужи Божествена Литургија во црквата на Свети Георгиј во Охрид (10.12.2005)

На празникот на Светиот великомаченик Георгиј

Чествување на празникот на Свети Климент Охридски Чудотворец, патронот на Македонската Православна Црква (08.12.2005)

Неговото Блаженство г.г. Стефан денес отслужи Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм во Скопје

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (08.12.2005)

По повод празникот на Свети Климент Охридски

Охрид: Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Пресвета Богородица - Каменско (06.12.2005)

На празникот на Воведението на Пресвета Богородица

Осветување на место и поставување на камен темелник на нова црква
посветена на Св. архангел Михаил во Финикс, Аризона (САД)
(02.12.2005)

Фотографии (19.11.2005)

Сеноќно бдение во чест на Свети Григориј Палама (27.11.2005)

Во манастирот на Свети Георгиј во Рајчица

СИТЕ МОРА ДА ПОБЕДИМЕ (21.11.2005)

Одговор на електронска пошта со непозната адреса

Рускиот Патријарх Алексиј II во разговор со српскиот претседател се заложи за продолжување на преговорите (19.11.2005)

Руската Црква е подготвена да посредува во преговарачкиот процес меѓу МПЦ и СПЦ

Разговорите треба да продолжат таму каде што беа прекинати (целосна верзија) (18.11.2005)

interview so Mitropolit Strumicki Naum za vesnikot "Dnevnik"

Поддршка на Рускиот Патријарх Алексиј II за регулирање на внатре-православниот конфликт во Македонија со обнова на дијалогот (16.11.2005)

од interview за информативната служба на Србија и Црна Гора - ТАНЈУГ

Верно чествување на Свети Георгиј во Рајчица (16.11.2005)

Во спомен на преносот на моштите на Св. великомаченик Георгиј од Никомидија во неговата црква во Лида

Писмо на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан до Претседателот на Владата на РМ г-дин Владо Бучковски (15.11.2005)

по повод добивањето на статус кандидат на Република Македонија за членство во Европската Унија

МЕЃУНАРОДНИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ВЕРСКИ СЛОБОДИ oд Канцеларијата за демократија, човекови права и труд на американскиот State Department (11.11.2005)

„Нема информации за затворени или уапсени на верска основа“ во Република Македонија.

На празникот на Светиот великомаченик Димитриј (11.11.2005)

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со Митрополитот г. Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци

Македонската Православна црковна општина во Загреб (06.11.2005)

Во чест на својот патрон, Света Злата Мегленска

Архиерејска Божествена Литургија во Плаошкиот манастир (01.11.2005)

Во чест на Преподобните отци Прохор Пчински и Јован Рилски

Кнежино (31.10.2005)

Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј ја освети реновираната црква на Свети Димитриј

Струга (30.10.2005)

Осветување на црква посветена на Светиот великомаченик Димитриј

Излезе од печат двобројот на православното списание „Премин“, № 29 - 30 (28.10.2005)

web site na MPC: http://mpc.org.mk/Knizarnica/premin.asp

Архиерејска Божествена Литургија во Дебар (28.10.2005)

На празникот на Преподобна Параскева

Претседателот на Комисијата на Бискупската Конференција при Европската Унија, д-р Јозеф Хомајер, во посета на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан (25.10.2005)Меѓународен научен собир во Охрид (21.10.2005)

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на Свети Наум

По повод 1100-годишнината од изградбата на манастирот на Св. Наум во Охрид (19.10.2005)

Меѓународен научен собир „Св. Наум Охридски - живот и дело“

Бдение во чест на Свети Јован Кукузел (14.10.2005)

Во манастирот на Светиот великомаченик Георгиј во Рајчица

Резолуција (12.10.2005)

од Архиепископскиот црковно-народен собор на МПЦ одржан на 3 и 4 октомври 2005 во манастирот во Калишта, Струга

Архиерејска Божествена Литургија во Каменско - Охрид (12.10.2005)

Ракополагање во свештенички чин

Црковно-народен собор во Калишта (07.10.2005)

Слово на Архиепископот г.г. Стефан изговорено на отварањето на Архиепископскиот црковно-народен собор

Религиозен национализам (03.10.2005)

William Montgomery, поранешен амбасадор на САД во Белград

Хиротонија на Епископот Полјански г. Пимен (02.10.2005)

Беседата на новопричислениот Епископ на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква

Наречение на новоизбраниот Епископ Полјански г. Пимен (01.10.2005)

Плаошник

Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (01.10.2005)

На денот на Светите маченички Софија, Вера, Нада и Љубов

Редослед на црковните случувања за празникот на Соборот на сите македонски светители (28.09.2005)

За претстојната хиротонија на новоизбраниот Епископ Полјански г. Пимен во Охрид

Крстовден во Рајчица (28.09.2005)

Во манастирот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец

Осветување на црквата на Свети Никола во Сушица (23.09.2005)

Бродско

Рождество на Пресвета Богородица (23.09.2005)

Архиерејска Божествена Литургија во Света Пречиста Кичевска

Српскиот академик Сима Ќирковиќ во интервјуто за белградскиот „НИН“ (22.09.2005)

"Пастирот секогаш се избира од редовите на народот и не се наметнува од страна, а црковните граници секогаш ги следат политичките граници."

Слава во манастирот на Свети Јован Бигорски (12.09.2005)

Неколку илјади верни притекнаа во чест на празникот на Свети Јован Крстител

На празникот на Отсекувањето на главата на Св. Јован Крстител (11.09.2005)

Слава во с. Слатино

Премиерот на Владата на Р. Македонија го посети манастирот во Водоча (09.09.2005)Крштевка на Матка (08.09.2005)

400 верници примија Свето Крштение

возобновениот Марков манастир (06.09.2005)

фотографски материјал

Од концертот на групата „Мизар“ во Струмица (05.09.2005)

Фотографски материјал

Делегација на Македонската Православна Црква ги посети црковните општини во Охајо и Индијана (03.09.2005)

По повод празникот на Успението на Пресвета Богородица, како и значајниот јунбилеј 40 години од осветувањето на храмот посветен на Мајката Божја во Колумбус - Охајо

Прес-конференција за отворениот концерт на Мизар (02.09.2005)

Дом на културата/Струмица

Концерт на Мизар (31.08.2005)

Во прилог за изградба на новиот соборен храм во Струмица

Во чест на Свети Јоаким Осоговски (31.08.2005)

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник

Повардарска Епархија (31.08.2005)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица, Митрополитот г. Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија

Сеноќно бдение на празникот на Успението на Пресвета Богородица (30.08.2005)

Во манастирот Бигорски

10 години од хиротонија на Струмичкиот Митрополит г. Наум (27.08.2005)

На многу години, Владико!

Соопштение од Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква (23.08.2005)

По повод писмата од цариградскиот Патријарх Вартоломеј упатени до премиерот на Владата на Р. Македонија г-динот Владо Бучковски и до српскиот Патријарх Павле

Ако престане да живее во минатото Србија ќе има важна улога во регионот (22.08.2005)

изјава на директорот на меѓународната кризна група, г-дин Џејмс Лајон

Организацијата за заштита на човековите права и слободи треба експлицитно да го дефинира проблемот (22.08.2005)КРАТОК ИСТОРИЈАТ НА ЦРКОВНОТО ПРАШАЊЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (17.08.2005)Српските власти и СПЦ создаваат САО Црна Гора (15.08.2005)

СПЦ - идеолошка извидница и претходница на војската

Преображение на Господ Исус Христос (21.08.2005)

Митрополитот Тимотеј и Митрополитот Агатангел отслужија Архиерејска Литургија во Повардарската епархија

Плаошник (09.08.2005)

Во чест на празникот на Свети Климент Охридски

Осветување на нова црква во Дебарско-кичевската епархија (07.08.2005)

На празникот на Успението на Света Ана

()()Тито Петковски: Дволичност и големо лицемерство (03.08.2005)

Што мајка бараат сега душегрижниците од Белград да се мешаат во македонските духовни и световни работи ако веќе не се мешаат во работите на СПЦ

Казнете го Јован со слобода (03.08.2005)

Пајтон-црква

Згрешен вграден ментален модел (03.08.2005)

ипоѓакон Григориј

Лазарополе (26.07.2005)

Во неделата архимандритот Партениј го освети параклисот на Св. архистратиг Михаил во Богчедол

Синодот на Грчката Православна Патријаршија во Ерусалим го одреди датумот за избор на нов Патријарх (25.07.2005)

Ерусалимскиот Федерален Суд го одби барањето на поранешниот патријарх Иринеј за попречување на Синодот

Митрополитот г. Тимотеј освети црква посветена на Покровот на Пресвета Богородица во Повардарската епархија (25.07.2005)

На денот на Светата великомаченичка Ефимија

Илинденско послание (23.07.2005)

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан

Тринаесет кандидати за Ерусалимски патријарх (21.07.2005)

Започна процедурата за избор на нов Ерусалимски Патријарх

Осветување на црква (18.07.2005)

Митрополитот г. Тимотеј освети црква на Светата маченичка Недела во с. Волино

Галичка свадба (18.07.2005)

Четириесет и втора македонска културна манифестација во Галичник

Концерт на руските хорови во Охрид (16.07.2005)

Во рамките на програмата „Гласови на Православната Русија во Македонија“

Пештани (14.07.2005)

Митрополитот г. Тимотеј на празникот на Светите Козма и Дамјан отслужи Архиерејска Божествена Литургија

Нова хиротонија за Епископ (13.07.2005)

На Петровден, во соборниот храм на Светиот великомаченик Димитриј во Битола беше хиротонисан 9-иот епископ на Македонската Православна Црква, Неговото Преосвештенство г. Климент Хераклејски.

ЕПИСКОП - РАДОСТ ЗА ЦРКВАТА (13.07.2005)

Слово на Архиепископот г.г. Стефан изговорено на хиротонијата на Епископот Хераклејски г. Климент

Наречение на новоизбраниот викарен Епископ Хераклејски (12.07.2005)

Во соборниот храм на Свети Димитриј во Битола

„Гласови на Православна Русија во Македонија“ (11.07.2005)

Писмо од рускиот Патријарх Алексиј Втори до покровителите, учесниците, организаторите и слушателите на програмата „Гласови на православната Русија во Македонија“

Делегација од Православна Русија кај Поглаварот на Македонската Православна Црква (10.07.2005)Бигорски манастир (08.07.2005)

Сеноќно бдение во чест на празникот на раѓањето на Свети Јован Крстител

Псевдо-проблем којшто се користи за алокација на ресурси од други територии (05.07.2005)

ипоѓакон Григориј

Митрополитот г. Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на Свети Наум во Охрид (04.07.2005)

По повод празникот на Преподобен Наум Охридски Чудотворец

Дел од моштите на Свети Григориј Палама во Струмичката епархија (30.06.2005)

Светилнику на Православието, тврдино на Црквата и учителу! Убавино на монасите, непобедлив поборнику на богословите! Чудотворче Григорие, славо Светогорска, и проповеднику на благодатта, моли Го Бога непрестајно, да ги спаси душите наши

Парумба (29.06.2005)

Божествена Литургија за Духовден

од Американско-Канадската Македонска Православна Епархија (27.06.2005)

Писмо упатено до македонските медиуми

Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј отслужи Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на сите Светии во село Лешани (охридско) (27.06.2005)

Во првата Недела по Педесетница посветена на сите Светии

Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј ги освети темелите на новата црква посветена на Свети Никола (27.06.2005)

во село Трпејца (охридско)

Осветување и поставување на камен темелник на нов резиденцијален објект (27.06.2005)

Во Повардарската епархија, во близина на градот Велес

Хиротонија на новиот Епископ на Македонската Православна Црква во соборниот храм во Скопје (21.06.2005)

Беседа на новоракоположениот Епископ Велички

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (21.06.2005)

Беседа изговорена на хиротонијата на викарниот Епископ г. Методиј

Наречение на новоизбраниот викарен Епископ г. Методиј (21.06.2005)

Вчера навечер, на вториот ден од празникот на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите

Македонска Православна Богословија „Свети Климент Охридски” (20.06.2005)

Свеченост по повод матурирањето на 38-та генерција богослови

Против патоказот кон ништавилото (15.06.2005)

Одговор

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (14.06.2005)

За содржината на овој број на „Премин“

Пропратен акт испратен до Поглаварите на помесните Православни Цркви (14.06.2005)

од претседателот на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Прилог на пропратниот акт (14.06.2005)

Историски преглед на Македонската Православна Црква

Од епархискиот управен одбор и источноамериканското архиерејско намесништво на Американско-канадската Македонска Православна Епархија (12.06.2005)

Свештенството и македонските православни верници од дијаспората на Северноамериканскиот континент се цврсто сплотени под закрилата и омофорот на својата Мајка – Светата Македонска Православна Црква.

Од Епархискиот Управен Одбор на Македонската Православна Црква – Епархија за Австралија и Нов Зеланд (08.06.2005)

Одлука по повод најновите случувања на релација МПЦ и СПЦ

Патријархот Алексеј Втори не ја одобрува постапката на Српската Патријаршија во врска со создавањето на паралелната ерархија во Македонија (02.06.2005)

известува официјалниот web site на Руската Православна Црква

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски (01.06.2005)

Македонската Православна Црква го следи патот на сите помесни Православни Цркви

Од редовната седница на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква (31.05.2005)

Одредени датумите за наречение и хиротонија на новите Архиереи во МПЦ и искажан ставот на САС на МПЦ по однос на одлуките на Соборот на СПЦ

Србите и Грците собрале 25 милиони евра за томосот на Јован Вранишковски (31.05.2005)

...известува Канал 5

Митрополитот на Петра, г. Корнилиј избран за местоблустител (чувар) на патријаршискиот трон на Ерусалимската Патријаршија (30.05.2005)

...известува грчкиот медиум ERT

Претседателот на Република Македонија се сретна вчера со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (30.05.2005)

„Црквата не се создава ниту гасне со декрет“, изјави Претседателот Бранко Црвенковски

СПЦ треба да се укине (30.05.2005)

според анкетата на популарното српско радио „В 92“

Автокефалниот мит и томосот палома (30.05.2005)

анализа на Бранко Тричковски: зошто токму сега се подгрева „српското црковно прашање“ во Македонија

СООПШТЕНИЕ од Кабинетот на Архиепископот Охридски и Македонски
г.г. Стефан
(27.05.2005)

За преименувањето на егзархатот на СПЦ во Република Македонија

...во име на љубовта (04.12.2006)Соборот во Фанар го избриша Иринеј од диптисите (25.05.2005)

Тричлениот одбор на Ерусалимската Патријаршија законски овластен да назначи помошник-патријарх

Македонија во чест на Свети Кирил (25.05.2005)

Официјална делегација му оддаде чест на Светителот

Претставници на помесните Православни Цркви пристигнуваат во Фанар за да земат учество во Сеправославниот Собор (23.05.2005)

Досегашниот Ерусалимски Патријарх Иринеј ќе допатува во текот на денот

Декретот на јорданскиот крал Абдулах со ратификација на отповикувањето на г. Иринеј од функцијата Ерусалимски Патријарх објавен вчера попладне (21.05.2005)

Руската и Грчката Црква ги избраа своите претставници за учество на Сеправославната конференција во Фанар

Според неговата вчерашна изјава во јавноста, г. Иринеј ќе присуствува на Сеправославниот Синод во Фанар во својство на патријарх (19.05.2005)

Нов обид на приврзаниците на отповиканиот патријарх да влезат во службените простории на Ерусалимската Патријаршија

На повикот да се повлече, патирјархот Иринеј одговори со свикување Синод од свои приврзаници (17.05.2005)

Ситуацијата во Патријаршијата е под контрола на израелските власти

Позитивни сигнали од Москва за поддршка на МПЦ (17.05.2005)

Советникот на рускиот патријарх Алексиј Втори во посета на нашата земја: во Македонија ќе се одржи манифестацијата „Гласот на православна Русија“

Учесниците на седницата во Цариградската Патријарпија побараа оставка од г. Иринеј (16.05.2005)

Досегашниот Ерусалимски Патријарх по вторпат одбегна средба во Фанар

Владиката Тимотеј отслужи Божествена Литургија во новоосветената црква во Тимјаник посветена на Рождеството на Пресвета Богородица (15.05.2005)Ерусалим: Необичниот лик на Егзархот (15.05.2005)

Архимандрит Климент, новоизбран епископ Хераклејски

Светиот Синод на Ерусалимската Патријаршија ќе избере помошник-патријарх ? (15.05.2005)

од грчките медиуми

Прашањето за иднината на Ерусалимскиот Патријарх ќе се решава на седница на Високиот Синод во Фанар (14.05.2005)Реплика на коментар кон наши известувања за кризата во Ерусалимската Патријаршија и за други информации од помесните Православни Цркви (13.05.2005)Нови обвинувања за проневера на име на Патријархот Иринеј (13.05.2005)

Третиот синод во Фанар ќе започне на 17 мај

Според Уставот на Патријаршијата и Јорданскиот закон од 1958, се очекува почеток на процедурите за избор на нов Ерусалимски Патријарх (11.05.2005)

Јордан и Палестинците со заеднички став, а Атина дејствува забрзано

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! (10.05.2005)

Париз, црквата на Светите Методиј и Кирил

Патријархот Иринеј ја прифати поканата на Цариградскиот Патијарх да го посети Фанар (09.05.2005)

инфромација на грчкиот медиум ERT

Актот за отповикување на г. Иринеј досега потпишан од 75 клирици (09.05.2005)

Израелската полиција го заштити пристапот до финансискте служби на Ерусалимската Патријаршија

Соработниците на Патријархот Иринеј затекнати во префрлање пари и оригинали на полномошна од канцелариите на Патријаршијата во неговиот дом (08.05.2005)

известува ERT

По неуспешна средба со Патријархот Иринеј делегацијата на Цариградската Патријаршија ќе се сретне со привремената управа на Патријаршијата во Ерусалим (07.05.2005)

Братството при Светиот Гроб повторно го овозможи влезот во Ерусалимската Патријаршија

Рајчица на денот на Светиот великомаченик Георгиј (07.05.2005)

Две монашења во Мала схима

Ерусалимскиот Патријарх јавно осуден и практично расчинет (06.05.2005)

Иринеј принуден итно да ја напушти зградата на Патријаршијата

ВЕЧНИОТ ОПТИМИЗАМ НА ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ (06.05.2005)

INTERVIEW со новоизбраниот епископ Велички Методиј (Златанов)

Кризата во Грчката Патријаршија во Ерусалим продолжи и за време на празникот (05.05.2005)

Епископите го отфрлаат Иринеј

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! (05.05.2005)

На првиот ден од празникот на Христовото Воскресение Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан го прослави својот педесетти роденден

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! (05.05.2005)

Република Македонија

Молебен на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев (05.05.2005)

Во манастирот Свети Спас во Скопје

Христово Воскресение (04.05.2005)

Плаошник

Дебарскиот муфтија им го честиташе празникот на Христовото Воскресение на монасите во Бигорски и Рајчица (04.05.2005)Манастирот Бигорски: во слава на Христовото Воскресение (03.05.2005)

Христос воскресе! Krishti u ngjall! Hristos dirilldi! Christ is Risen!

Христос воскресна! (03.05.2005)

Загреб

ВИКАРЕН ЕПИСКОП ПОЛЈАНСКИ Г. ПИМЕН / INTERVIEW (03.05.2005)

И нашето дрво ќе се познае по своите плодови

INTERVIEW со о. Климент, новоизбраниот викарен Епископ Хераклејски (02.05.2005)Страдалната седмица во Бигорски (30.04.2005)

Младоженецот Господ доаѓа на полноќ...

СТЕФАН, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ (30.04.2005)

ВЕЛИГДЕНСКА ПОРАКА

Послание за Христовото Воскресение (27.04.2005)

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски

Јуда (27.04.2005)

Историја со два краја

DIGEST: АВТЕНТИЧНО ПРАВОСЛАВИЕ (26.04.2005)

Православната периодика „Премин“ на Меѓународниот саем ЛИБРОГРАФИКА 2005

Цветници во Ерусалим: Патријархот Иринеј и натаму се соочува со тензија на богослужењата (24.04.2005)

Се очекува грчките власти да побараат екстрадиција на Апостолос Вавилис од Италија

Тројца нови Владици во МПЦ (22.04.2005)

СООПШТЕНИЕ/од Канцеларијата на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква

Историјата нема да се повтори (19.04.2005)Листата на кандидати за избор на нови архиереи дополнета со двајца архимандрити (15.04.2005)

САС на МПЦ, покрај архимандритот Методиј (Златанов) се подготвува да ги ракоположи во епископски чин и архимандритите Климент (Божиновски) и Пимен (Илиевски)

Заедницата на Светиот Гроб побара за надминување на кризата во Ерусалимската Патријаршија да биде свикан Сеправославен Собор (08.04.2005)Благовештение (07.04.2005)

Сеноќно бдение во манастирот Бигорски

За спорните нелегални дејства што ја товарат Грчката Ерусалимска Патријаршија (04.04.2005)

ИЗВОРИ: НЕТ, Етнос, Апогевматини

Берово (04.04.2005)

Од свеченоста на примопредавањето на градоначалничката функција

Сочувство (04.04.2005)

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан

Од средбата на јорданскиот Министер за внатрешни работи со Ерусалимскиот Патријарх (01.04.2005)

Патријархот Иринеј вети дека ќе ги смрзне незконски потпишаните договори за долгорочни закупи за црковно земјиште

Иринеј изјавува дека нема да се повлече додека е жив (31.03.2005)

информација од кризата на престолот во Грчката Патријаршија во Ерусалим

Јорданските власти му даваат 72 часа на Ерусалимскиот Патријарх да се брани (29.03.2005)

Осуммина епископи на Патријаршијата го поддржаа барањето за оставка на Патријархот

Уште една афера му се припишува на Ерусалимскиот Патријарх (28.03.2005)

Нови скандали ја потресуваат Грчката Православна Црква

Недела на Свети Григориј Палама во Рајчица (28.03.2005)

Од осветувањето на Светата Трпеза во параклисот на Светите Григорија Палама, Јован Кукузел и Нектариј Битолски

Иринеј нема да даде оставка (26.03.2005)

Јорданците протестираат

Јорданските парламентарци бараат симнување на патријархот (24.03.2005)

преземено од грчкиот дневен весник Катимерини

Црковен раскол заради скандал околу продажба на земјиште (23.03.2005)

јавува грчкиот дневен весник Катимерини

Архиерејска Божествена Литургија во црквата Света Софија (21.03.2005)

Охрид, Недела на Православието

Теодорова сабота во Охрид (20.03.2005)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Успението на Пресвета Богородица (Каменско)

Рајчица (19.03.2005)

Манастирот на Свети Георгиј на почетокот од Чесниот Пост

Премиерот на Владата на Република Македонија заедно со двајца архиереи на МПЦ во посета на Цариградскиот Патријарх (17.03.2005)Излезе од печат „Школа за исихазам (книга 1)“ со можност за дистрибуција (16.03.2005)

на повидок излегувањето на англиското издание

Почетокот на Светата Четириесетница во Охрид (14.03.2005)

Од Вечерната во црквата на Успението на Пресвета Богородица (Каменско)

Водоча (06.03.2005)

Посета на претставници на Италијанска Амбасада во манастирот на Св. Леонтиј

Струмица (04.03.2005)

Отворен центар за ментално здравје

Премиерот на Владата на Р. Македонија, г-динот Владо Бучковски, денес напладне ги прими членовите на САС на МПЦ (01.03.2005)Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (28.02.2005)

Во чест на Успението на Свети Кирил Солунски

МИЗАР, концерт (21.02.2005)

Kобна убавина/ Рецензија кон последниот албум/ Јанко Илковски

Бигорски (21.02.2005)

Празничните богослужења во чест на Св. Партениј Лампсакиски

Од промоцијата на монографијата „Македонски манастири” на д-р Димитар Ќорнаков (19.02.2005)

во соборниот храм на Свети Климент Охридски во Скопје

Кон одбележувањето на 1100-годишнината од изградбата на манастирот на Св. Наум Охридски во Охрид (19.02.2005)Сретение Господово (15.02.2005)

Архиерејска Божествена Литургија во Штип

Свети Трифун (14.02.2005)

Архиерејска Божествена Литургија во Кавадарци

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (12.02.2005)

Во чест на празникот на Светите Тројца архиереи

Синодска палата на Бугарската Православна Црква, Софија, 8 февруари (10.02.2005)

Од одржаната средба-разговор помеѓу делегации на МПЦ и БПЦ (СООПШТЕНИЕ)

ШКОЛА ЗА ИСИХАЗАМ (09.02.2005)

излегува од печат новообјавената книга на Струмичкиот Митрополит Наум

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (05.02.2005)

Свет апостолу Тимотеј, моли Го Бога за нас...!

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Светите апостоли Петар и Павле во Мешеишта (29.01.2005)

За промоцијата на книгата на г. Наум Целакоски посветена на оваа црква

Венчавка во црквата на Рождество на Пресвета Богородица (23.01.2005)

Дражево

Празнувањата на Богојавление во Охрид и Струга (20.01.2005)

Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г.Тимотеј ги освети водите на Охридското Езеро и на реката Дрим

Богојавление во Мијачкиот крај (19.01.2005)

од празнувањата на монашкото братство и сестринство во Рајчица и Бигорски

Бигорски (18.01.2005)

Бдение на Водокрст

Paris, Рождество Христово во црквата на Светите Методиј и Кирил (11.01.2005)

58 bis, rue Jules Auffret, 93500 Pantin, Paris

Мултиетнички Младински Иницијативи (09.01.2005)

Средношколци од ’Толерантнамладина’ во посета на манастирот во Рајчица

Рождество Христово (Охрид, Кичево) (08.01.2005)

од празничните богослужења на Митрополитот Дебарско-кичевски и Плаошки г. Тимотеј

Христос се роди! (08.01.2005)

Хрватска

Бдение на Христовото Рождество (07.01.2005)

Бигорски, Рајчица

Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски (06.01.2005)

БОЖИКНА ПОРАКА 2005

Божикно послание на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (01.01.2005)Света Петка, Скопје (01.01.2005)

Од сеноќното бдение на новогодишната ноќ