Vesti i nastani
 
 
 
 
 

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! (05.05.2005)

 

 

 

 

Во неделата, на празникот на Христовото Воскресение, во манастирот на Светиот великомаченик Пантелејмон во Нерези Архиепископот Охридски и Македонски

г.г. Стефан го прослави својот педесетти роденден. На свечениот прием во манастирот избрани гости од Црквата и од високото раководоство на Македонската држава му посакаа здравје и долгоденственост на Архиепископот Стефан, чиј благослов да ја сочува благодатта на Воскресението над нас дејствителна, амин. На многу години, Владико!

 

 

 

 

 

 

 

 

„Воскликни Му на Господа цела земјо, пејте Му на името Негово, подајте ѝ пофалба на Неговата слава!“

„Целата земја да Ти се поклони Тебе, да Му пее на името Твое, Севишен!“

„Боже, сочувај нѐ и благослови нѐ!“

„Да го познаеме на земјата патот Твој, меѓу сите народи спасението Твое!“

„Овој ден го создаде Господ да се возвеселиме и да се зарадуваме во него!“