Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (20.11.2016 14:19)

На 20.11.2016 година, во 22-та Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар во сослужение со Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, игуменот Григориј Настески и свештениците од црквата Св. Кирил и Методиј (параклис), отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Извор: Преспанско-пелагониска епархија