Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архијерејска Божествена Литургија во денот посветен на светиот Климент Охридски во Скопје (11.12.2018 15:54)

На 08 декември, денот во кој го прославуваме споменот на нашиот свет отец Климент Охридски и на светиот Климент Римски, во соборната црква „Свети Климент Охридски“ во Скопје се отслужи Божествена литургија, со која претстојателствуваше Неговото блаженство Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан, во сослужение со Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, и епиекопот Полјански г. Јаков, а заедно со многубројни јереи и ѓакони, и во соучество на голем број народ Божји.