Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Гевгелија (16.02.2007)

На празникот на Сретението Господово, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Архиерејска Божествена Литургија во Гевгелија. Во своето празнично слово Владиката Агатангел рече: „Како што праведниот Симеон се сретна со Бога земајќи Го во своите прегратки, така и ние на оваа света Литургија се сретнавме и Го видовме Бога преку заедничката молитва и преку примањето на светата Евхаристија.“

 

 

            

 

Преземено од: Преминпортал