Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Заупокоена Литургија со опело и погребение на Митрополитот г. Кирил (14.06.2013 22:20)

На 14 јуни 2013 година, по повод упокојувањето на Митрополитот Полошко - кумановски г. Кирил, се отслужи Божествена Литургија со опело во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот повардарски г. Агатангел, Митрополитот европски г. Пимен, Митрополитот брегалнички г. Иларион и Епископот лешочки г. Јосиф. Потоа архиереите и верниот народ се упатија во манастирот „Св. Георгиј“ во с. Дељадеровце каде што беше погребан блаженоупокоениот митрополит.

 

 

Извор: Скопска епархија