Vesti i nastani
 
 
 
 
 

51 генерација успешно завршени богослови (14.06.2019 10:32)

На 13 јуни 2019 година, во Македонската православна богословија (МПБ) „Св. Климент Охридски“, во Драчево, во присуство на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, ректорот на Богословијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, пратеникот на САС на МПЦ – ОА, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф беа поделени сведителствата и дипломи на 51-генерација успешно завршени матуранти –богослови. По повод успешно завршената матура на учениците свое излагање имаше пратеникот на САС на МПЦ-ОА – Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.

 

 

Извор: Тетовско-гостиварска епархија