Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на свети Прохор Пчински во Пјаченца (01.11.2016 10:29)

На 1 ноември 2016 година, на празникот на преподобен Прохор Пчински, Митрополитот Струмички г. Наум и надлежниот Митрополит Европски г. Пимен отслужија Божествена Литургија во црквата посветена на преподобен Прохор Пчински во Пјаченца. Црквата беше претесна да ги собере сите Македонци кои дојдоа на храмовата слава на оваа црковна општина.