Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Иселеничка годишна средба во манастирот „Св. Вознесение Христово“ во с. Драгобраште - Виничко (15.08.2017 16:07)

На 13. 08. 2017 година, пренос на моштите на свети Климент Охридски, св. Јосиф од Ариматеја, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во манастирот „Св. Вознесение Христово“ во с. Драгобраште - виничко, во присуство на православни иселеници по потекло од Виничкиот крај, направи мал водосвет, пресече славски колач, одража пригодна беседа и го благослови иселеничкиот годишен празничен ручек.

 

 

Извор: Брегалничка епархија