Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Иванден (07.07.2006)

На празникот Раѓање на свети Јован Крстител во црквата посветена на овој Светител во Капиштец – Скопје, беше отслужена Света Архиерејска Литургија. Со Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот г. Горазд, Митрополитот Американко-канадски г. Методиј и бројно свештенство од Скопската православна епархија. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен богословот Леон Јовановски, а ѓаконот Дејан Димитријевски го прими свештеничкиот чин. На крајот од свечената богослужба беше пресечен празничен леб.