Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Панихида на гробот на Гоце Делчев (04.02.2008)

Денес, на 4 февруари 2008 г., во црквата Свети Спас во Скопје беше одбележана 136-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод, во присуство на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, и висока државна делегација предводена од премиерот Никола Груевски, Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил отслужи панихида пред гробот на Делчев.

 

     

 

                 

Фото: МИА