Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Поклонение во Цариград (04.03.2023 19:22)

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во придружба на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, на свештеникот Александар Димоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски, на 2 и 3 март оваа година, беше на поклонение на светињите во Великата Вселенска Патријаршија. Митрополитот, заедно со придружбата, беше примен и од страна на Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. Вартоломеј, а на негова покана, присуствуваше и на првиот официјален прием на новиот Кипарски Архиепископ г. Георгиј.

 

                                

                    

         

Извор: Дебарско-кичевска епархија