Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Донибрук, Австралија (30.01.2007)

На празникот на светите пустиножители Гаврил Лесновски и Прохор Пчински, во манастирот на св. Прохор Пчински во Донибрук, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор на Австралиско-новозеландската епархија г. Петар отслужи празнична Божествена Литургија на денот на славата на манастирот. Многу верен народ се собра на Божествената Литургија околу својот епископ на светата Евхаристија.