Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Божествена Литургија на празникот на Светите Три Светители (12.02.2013 14:33)

На празникот на свети Три Светители (12.02.2013 г.), Епископот Хераклејски г. Климент, во сослужение на Епископот Велички г. Јосиф и Епископот Лешочки г. Јосиф, отслужи Света Божествена Литургија во црквата на светото Благовештение во Прилеп. Светите Три Светители се патрони на бакалскиот еснаф во Прилеп. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

          

 

                                    

 

          

 

         

 

Извор: josif.mk