Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Калишта (05.07.2007)

На денот кога Светата Божја Црква го празнува свети Наум Охридски Чудотворец, во женскиот манастир на Раѓањето на Пресвета Богородица во Калишта, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со презвитерот Стефан Санџакоски отслужи Божествена Литургија. На Литургијата чедото Божјо Петар прими Света Тајна Крштение.

 

                           

 

 

 

                                              

 

 

 

   

 

 

 

                            

 

 

 

   

 

 

 

                                              

 

известува: Калина Трпеска