Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје приреди свечен прием (14.06.2009)

По повод 12 јуни  - Националниот празник на Руската Федерација, Неговата Екселенција Амбасадорот на Руската Федерација во Р. Македонија Владимир Солоцински во Скопје приреди свечен прием. Почитувањето на македонскиот народ во духот на искреното пријателство и разбирање кон рускиот народ и руската држава, на приемот го искажаа Претседателот на Владата на Р. Македонија г. Никола Груевски, Министерот за надворешни работо во Владата г. Антонио Милошоски, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил, Митрополитот Струмички г. Наум, претставници  на дипломатскиот кор и бројни личности од општесвениот и јавниот живот на Р. Македонија.

 

      

 

            

 

       

 

          

 

Известува: Калина Трпеска