Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“ (03.05.2012)

 

По повод празникот на Христовото Воскресение, излезе од печат новиот број на православното списание „Премин“.

 

 

 

 

 

 

Новата Твар на Воскресението

 

Христос воскресна од мртвите,
со смртта смртта ја победи
и на оние во гробовите
живот им подари...

 

Иако страдаше природата на Твоето земјено тело, Твоето Божество остана нестрадално; оти распадливоста во Тебе ја претвори во нераспадливост и преку воскреснувањето го покажа непропадливиот извор.

Убиен беше, но не се одвои од телото што го зема; иако се разурна храмот Твој за време на страданијата, и тогаш беше една ипостаста на Божеството и телото Твое; оти и во обете си Еден, Син и Логос Божји, Бог и човек.

(од канонот на Велика сабота)

Христос Воскресна!

Навистина Воскресна!

 

уредникот

 

 

  

 

  

 

    

 

   

 

 

Содржината на овој број ги донесува следните наслови:

 

 

1. Уводник  

2. Поучно слово за Благовештение / Свети Климент Охридски

3. Та на секој можен начин да спасам некого / Митрополит Струмички Наум

4. Благата вест / презвитер Горан Стојчевски

5. Жената / монахиња Анастасија

6. Интервју со монахиња Вирџинија од манастирот на света Ана, Мелбурн

7. Записи од поклоници: Островот Патмос / Владимир Марковиќ

8. Светоотечка ризница / За помислите на срцето / Старец Порфириј Кавсокаливиски

9. Patristic Treasury

10. Бог на сцената

11. Театарот во светлината на верата / Интервју со Дејан Пројковски

12. Мисли / Мики Делев

13. Отец... / Јанко Илковски

14. Со добар збор – за подобар ден / Горан и Софија Тренчовски

15. Детско катче: Сакам да цртам икони / Благовештение
16. Вести од православниот свет

17. „Тајната патека“ до Православието на поглавицата Владимир

18. Катакомбната Црква / Марија Гатчинска – старицата утешителка од катакомбите

19. Житија: Преподобномаченик Акакиј Серски

20. Радувај се, Благодатна! / д-р Александра и о. Григориј Јакимови

21. Од науката / Болестите според светоотечкото предание

22. Inbox: Нашиот крст / Ѓорѓи Кочовски