Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на темели на нова црква во населба Ново Лисиче, Скопје (25.07.2012 18:42)

На 25.7.2012 Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил и Митрополитот Повардарски г. Агатангел го освети камен-темелникот на новата црква која ќе се гради во населба Лисиче. Црквата ќе го празнува празникот СВЕТА СОФИЈА и ќе се гради под ктиторство на благочестивиот господин Сашо Давитковски со семејството и компанијата „Скопски Пазар“ - Скопје.

 

                                 

 

      

 

       

 

       

 

 

Извор: Скопска епархија