Vesti i nastani
 
 
 
 
 

25 години од востоличувањето на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар (13.06.2006)

 

 

На празникот на светата Педесетница на 15.06.1981 година во соборната црква на светиот великомаченик Димитриј во Битола, за Епископ на Преспанко-пелагониската епархија беше востоличен Високопреосветениот Митрополит г. Петар. Ден пред тоа, неговата хиротонија ја изврши блаженоупокоениот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Гаврил заедно со другите Епископи на Македонската Православна Црква во црквата на свети Димитриј во Скопје.

 

 

За многу години, свет Владико!

 

 

 

 

 

 

 

Честитка од епархискиот управен одбор на Австралиско-новозеландската Епархија на МПЦ до Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар по повод 25 години од неговото востоличување