Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Свети Никола Мирликиски Чудотворец – Света Архиерејска Литургија во Прилеп (19.12.2019 17:54)

Денес, кога го празнуваме споменот на свети Никола Мирликиски Чудотворец, Неговото Блаженство, Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и Епископот Хераклејски г. Климент, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп. На Божествената Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

   

                       

Извор: Преспанско-пелагониска епархија