Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Калишта (21.09.2020 18:13)

На 21.09.2020 година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, во сослужение на поранешниот Митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф чиноначалствуваше на Светата Божествена Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Калишта, Струга. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Извор: Скопска епархија