Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Прослава на празникот „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово (25.05.2015 08:17)

На 24. 05. 2015, кога Светата Православна Црква го слави споменот на светите рамноапостолни и сесловенски просветители Кирил и Методиј, во соборниот храм на Тетовско-гостиварската епархија во Тетово, посветен на светите солунски браќа, се отслужи света архиерејска Литургија. На литургијата чиноначалствуваше Неговото високопреосвештенство, Митрополитот преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослужение на надлежниот архиереј, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф и Неговото високопреосвештенство, Митрополитот кумановско-осоговски г. Јосиф.

Тропар, глас 4.

Како еднакви на апостолите, и учители на Словенските земји, Кириле и Методие богомудри, Владиката на сите молете Го, сите словенски народи да ги утврди во Православие и единомислие, да го смири светот и да ги спаси нашите души.

 

    

    

    

Извор: Тетовско-гостиварска епархија