Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на камен-темелник на нова црква во с. Пештани (охридско) (19.05.2007)

Владиката Дебарско-кичесвки г. Тимотеј во сослужение со свештенослужители од Охридското архиерејско намесништво во село Пештани - охридско изврши благословување и осветување на камен - темелник за нова црква.

Црквата е посветена на свети Никола Архиепископот Мирликијски Чудотворец.

На осветувањето беа присутни голкем број на верници од селото и од Охрид, меѓу кои беше и градоначалникот на Охрид г. Александар Петрески со претставници од Општината, како и истакнати и видни личности од Охрид.

 

 

        

 

 

 

         

 

известува: о. Игор Никовски