Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Христос се роди! (07.01.2011)

Големиот христијански празник на Рождеството Христово - Божик беше прославен во преполнетиот соборниот храм  на свети Климент Охридски со Света Архиерејска Литургија на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на свештеници од Скопската епархија. Многубројниот верен народ се причести со Светите Христови тајни.

На Светата литургија присуствуваше и државниот врв на Р. Македонија: г. Ѓорге Иванов, претседател на Р. Македонија; г. Никола Груевски, премиер на Р. Македонија; г. Трајко Вељановски, претседател на Собранието на Р. Македонија како и многу други претставници од политичкиот живот во нашата држава.

 

     

 

     

 

    

Извор: Скопска епархија