Vesti i nastani
 
 
 
 
 

13 години од поставувањето на камен темелник на храмот Свети Наум Охридски во Малме (15.10.2016 10:47)

На 15.10.2016 година, Неговото Високопреосвештенсво Митрпополитот Тетовско-гостиварски Јосиф отслужи Вечерна богослужба во храмот „Свети Наум Охридски“ во Малме, Шведска. На Вечерната богослужба присуствуваа надлежниот Митроплит Европски г. Пимен и Митроплитот Брегалнички г. Иларион, како и свштеници од Европската, Брегалничката и Тетовско-гостиварската епархија. Оваа година храмот „Свети Наум Охридски“ во Малме одбележува тринаесет години од поставувањето на камен темелник и три години од неговото осветување. Гостите ги пречека, со многу љубов и почит, старешината на храмот протоереј Блажо Кожарски со црковната управа на храмот.

 

                        

Извор: Тетовско-гостиварска епархија