Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на светитот маченик Спасо Радовишки, заштитник и патрон на Радовиш и ракоплагање во ѓаконски чин (21.08.2014 20:16)

На 21. 08. 2014 година на празникот на светиот маченик Спасо Радовишки, во храмот на Света Троица во Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовскоостиварски г. Јосиф, заедно со надлежниот архиереј Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеници од Брегалничката епархија, отслужи Света Архиерјска Литургија, одржа пригодна беседа и го благослови и пресече празничниот леб. Пред Светата Литургија Митрополитот Тетовскоостиварски г. Јосиф го произведе во ипоѓакон богословот и дипломиран теолог чтец Константин Донев од Радовиш, а на Светата Литургија Митрополитот Брегалнички г. Иларион го ракоположи во ѓаконски чин. На крајот, Митрополитот Брегалнички г. Иларион му се заблагодари на Митрополитот Тетовскоостиварски г. Јосиф за отслужената Света Литургија во Брегалничката епархија. На Светата Литургија пееше патријаршискиот хор Свети Јован Кукузел од Бугарската Православна Црква. По ова Митрополитите г. Јосиф и г. Иларион го посетија манастирот посветен на свети великомаченик Георгиј во с. Ораовица – Радовиш, каде и присуствуваа на заедничката празнична трпеза на љубовта по повод патронот и заштитникот на градот Радовиш ‒ светиот маченик Спасо Радовишки.

Извор: Брегалничка епархија