Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Литургија на претходноосветени дарови во Краун Поинт (24.02.2007)

На 23 февруари, на денот на светиот свештеномаченик Харалампиј, во храмот на светите Петар и Павле во Краун Поинт, Индијана, Неговото Високопреосвеоштенство Митрополитот Американско–канадски г. Методиј отслужи Преждосвештена Литургија. Во сослужение со протоереј-ставрофор Томе Стаматов, свештеник Рубинчо Ацески и ѓакон Стеван Барјактаров беше отслужена Утринска богослужба, по што беа отслужени Часови и Изобразителна, кои го исполнуваат молитвениот поредок до Литургијата на претходноосветени дарови.

 

 

            

 

 

            

 

известува: ѓакон Стеван Барјактаров