Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Малме (16.10.2016 11:02)

На 16.10.2016 година, во храмот „Свети Наум Охридски“ во Малме, Шведска, беше одбележан тригодишен спомен од неговото осветувањето и се отслужи Света Литургија на која чиноначалствуваше надлежниот Митрополит Европски г. Пимен, во сослужение со Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрпополитот Тетовско-гостиварски Јосиф. На Литургијата сослужуваа свештеници од истоимените епархии.

 

                    

                   

Извор: Тетовско-гостиварска епархија