Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Света Архиерејска Литургија во храмот „Свето Благовештение“, Прилеп (12.02.2020 18:58)

На 12 февруари 2020 година, кога го празнуваме споменот на Светите Тројца Ерарси (светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст), Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Света Божествена Литургија во храмот „Свето Благовештение“, во Прилеп. На Божествената Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.