Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на празникот Голема Богородица во Лешочкиот манастир (04.09.2013 10:15)

Чествувањата по повод големиот христијански празник Голема Богородица започнаа на 27.08.2013 год. со Вечера богослужба чиноначалствувана од Неговото Преосвештенство Епископот Лешочки г. др. Јосиф. На Вечерната богослужба присуствуваше и претседателот на нашата држава г. др. Ѓорѓе Иванов. Веднаш потоа беше одржан традиционалниот лешочки фолк фестивал во кругот на манастирскиот комплекс.

На 28.08.2013 год. Неговото Преосвештенство Епископот Лешочки г. др. Јосиф отслужи Света Божествена Литургија во сослужение на братското свештенство а верниот народ се причести со Светите Тело и Крв Христови.

Известува: Диме Змејковски