Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Литургија и oсветување на камен-темелник за нова црква во Општина Аеродром (09.06.2014 21:23)

На втор ден Духовден, Архиепископот Oхридски и Mакедонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Струмички г. Наум и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф отслужи Архиерејска Литургија во црквата на свети Илија во населбата Јане Санадански во Скопје.

По Литургијата, свештенослужителите осветиja камен-темелник за изградба на новата црква посветена на Света Троица во Општината Аеродром, чиј ктитор ќе биде рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко.

 

Извор: Скопска епархија