Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Преображение Господово (19.08.2013 20:37)

Со света архиерејска Литургија во соборниот храм св. Климент Охридски беше одбележан празникот Преображение Господово. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во сослужение со Митрополитот европски г. Пимен и Епископот велички г. Јосиф и бројно свештенство од скопската епархија. По завршената Литургија се освети приложеното грозје.

Извор: Скопска епархија