Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на Свети Гаврил Лесновски во Лесновската обител (29.01.2020 11:32)

По повод празникот на Лесновскиот манастир – Свети Гаврил Лесновски, на 28 јануари 2020 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на надлежниот митрополит, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Света Архиерејска Литургија. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.