Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Њу Џерси (25.05.2007)

На 24 мај, денот кога Православната Црква ги празнува сесловенските просветители светите Кирил и Методиј, на кои е посветена црквата во Сидер Гров, Њу Џерси, беше отслужена Архиерејска Божествена Литургија. Со богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високпреосвештенство Митрополит Американско-канадски г. Методиј во сослужение на протоереј-ставрофор Слободан Петковски, отец Марјан Димитриевски - парох при црквата на свети Никола, Тотова, Њу Џерси, и ѓакон Стеван Барјактаров.

 

 

                       

 

 

 

                                     

 

 

 

                       

 

 

 

                                                            

 

известува: ѓакон Стеван Барјактаров