Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Штип (19.12.2007)

Денес, на празникот на Свети Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски, во соборната црква посветена на овој Светител во Штип, Архиерејска Божествена Литургија отслужи Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со надлежниот Митрополит брегалнички г. Иларион, Митрополитот струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот европски г. Пимен. На Литургијата присуствуваше многуброен верен народ, којшто се причести со Светите Христови Тајни.