Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Свети Три светители (14.02.2017 11:01)

На 12.02.2017 година, на празникот на Светите вселенски учители и светители Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст, во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка се богослужеше Света Златоустова архиерејска литургија на која чиноначалствуваше Високопреосветениот Митрополит Европски г. Пимен во сослужение со Високопреосветените Митрополити Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф. Верниот народ на литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

Извор: Кумановско-осоговска епархија