Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Света Архиерејска Литургија во Белград (19.05.2022 09:51)

Илјадници верници, денес, на 19.05.2022 година, го исполнија соборниот храм „Свети Сава“ на Врачар, во Белград, каде што Света Архиерејска Литургија отслужија Неговата Светост Српскиот Патријарх г.г.  Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со архиереите на Српската Православна Црква и на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија: Митрополитите Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Дабробосански г. Хризостом, Струмички г. Наум; Преосветените епископи Сремски г. Василиј, Зворничко-тузлански г. Фотиј, Полошко-кумановски г. Јоаким, Крушевачки г. Давид и Хераклејски г. Климент; во молитвено присуство на архиереите, членови на Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква.

 

 

                   

Извор: spc.rs