Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Свечена прослава во манастирот на свети Пантелејмон, Нерези (17.06.2007)

ВМРО-ДПМНЕ денеска го одбележа својот 17-ти роденден и 114-годишнината од основањето на историската Внатрешно македонска револуционерна организација.

 

                           

 

На свеченоста во манастирскиот комплекс „Свети Пантелејмон“ присуствуваа околу 5.000 членови и симпатизери на партијата, претставници на дипломатскиот кор, членови на македонската Влада и други гости. Присустни беа и високи претставници на Македонската Православна Црква, предводени од Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.

извор: МИА