Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на свети Гаврил Светогорец, Епископ Велички, во Лесновската обител (28.05.2019 18:20)

На 28 мај 2019 година, на денот на канонизацијата на светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички, св. Ахил Преспански и преп. Пахомиј Велики, Неговото Блаженство, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужи Света Архиерејска Литургија. Поучна беседа одржа Неговото Блаженство г.г. Стефан, по што го освети новиот фрескопис во припратата на манастирот.

 

Извор: Брегалничка епархија