Vesti i nastani
 
 
 
 
 

На празникот на светиот првомаченик Стефан (09.01.2008)

Денес, на празникот на светиот ѓакон и првомаченик Стефан, Архиерејска Божествена Литургија отслужи Архиепископот Охридски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот струмички г. Наум и Митрополитот г. Горазд во црквата на светиот великомаченик Георгиј во населбата Чаир во Скопје. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

Најнапред спомни го Господи,

Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски Стефан,

кого го подари на Твојата Света Црква,

во мир, цел, чесен, здрав, долгоденствен,

правилно да управува со словото на Твојата Вистина.

 

На многу години, Блаженејши Владико Свет!

(од редакцијата на сајтот на МПЦ)

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Известува: Калина Трпеска