Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Претставници на помесните Православни Цркви во посета на манастирите во Дебарско-кичевската епархија (25.10.2007)

Во четвртокот на 25 октомври 2007 година, манастирот на свети Георгиј Победоносец во с. Рајчица (дебарско) и Бигорскиот манастир ги посетија Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и надлежниот Митрополит дебарско-кичевски г. Тимотеј заедно со Митрополитот варненски г. Кирил (Бугарска Православна Црква) и Митрополитот корчански г. Јован (Албанска Православна Црква). Гостите ги пречека игуменот на манастирите архимандрит Партениј.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

     

 

     

 

     

 

 

 Известува: јеромонах Доситеј, Бигорски манастир