Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Вечерна богослужба во чест на свети Климент Охридски во Скопје (07.12.2023 10:35)

Воочи празникот на свети Климент Охридски, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Вечерна богослужба во молитвено присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, ректорот на Македонската Православна Богословија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и умировениот митрополит г. Јосиф, во чест на свети Климент Охридски, патрон на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и Македонската Православна Богословија. Во рамките на одбележувањето, во храмот „Св. Климент Охридски“, во Драчево, се одржа и свечена духовна академија. Празничниот леб го прекрши Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.