Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот (02.09.2014 12:19)

На 29.08.2014 година, кога црквата ги прославува свети Јоаким Осоговски и преподобен Јосиф Спилеот, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовскo-гостиварски г. Јосиф во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија во протојерејски чин беше произведен архиерејскиот намесник отец Александар Смиљков. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

Извор: Кумановско-осоговска епархија