Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Започна чествувањето на Св. Климент Охридски (07.12.2013 13:09)

Со Голема вечерна која се отслужи во црквата „Св. Вознесение“-Драчево започна чествувањето на св. Климент Охридски, патрониот заштитник и прв архиереј на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква. На Вечерната чиноначалствуваше Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф во присуство на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Кумановско - осоговски г. Јосиф. Прославата продолжи во средното богословско училиште „Св. Килимент Охридски“ со свечена академија и читање на најдобрите литературни творби.