Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија (31.10.2006)

На 26 октомври 2006 год., по повод празникот на светата маченичка Злата Мегленска, заштитничката на Македонската Православна Црковна Општина во Загреб, Архиерејска Божествена Литургија отслужи Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со парохискиот свештеник Кирко Велински и ѓаконот Дејан Трајков. На Светата Литургија Митрополит Пимен го произведе во протоерејски чин парохискиот свештеник Кирко Велински. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.

 

 

             

 

 

 

 

                                               

 

 

 

 

                

 

 

известува: Стојанка Тежак