Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Чествување на светиот маченик Спасо Радовишки во Радовиш (21.08.2019 10:01)

На 21 август 2019 година, празникот на светиот маченик Спасо Радовишки, во соборната црква „Света Троица“, во Радовиш, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, надлежниот епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков, во сослужение на архимандритот на Лесновскиот манастир, отец Дамаскин, и свештеници од Брегалничката и Струмичката епархија, во присуство на многуброен православен народ, градоначалникот на општина Радовиш, г. Герасим Конзулов, и други јавни личности, отслужи Света Архиерејска Литургија.