Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Семакедонски црковно-народен собир во штипско Ново Село (03.10.2010)

На 03. 10. 2010 година, Собор на сите македонски светители, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан заедно со членовите на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Нивните Високипреосвештенства, Митрополитот Преспанско – Пелагониски и администратор Австралиско - новозеландски г. Петар, Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Американско – канадски г. Методиј и Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во сослужение на архимандрит Нектариј, игуменот Дамаскин и свештеници од МПЦ и дијаспората, отслужи Света Архиерјска Литургија во црквата посветена на Успението на Пресвета Богородица во Штипско Ново Село.

 

    

 

Известува: Весна Апостоловска