Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (04.12.2015 20:18)

На 4.12.2015 година, кога Црквата го слави Воведението во храмот на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Европски г. Пимен во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Извор: Кумановско-осоговска епархија