Vesti i nastani
 
 
 
 
 

На празникот на светите Методиј и Кирил во Гевгелија (24.05.2011)

На празникот на Светите Кирил и Методиј беше отслужена Света Божествена Литургија во храмот посветен на овие светители во Гевгелија. На Литургијата чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. Стефан во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и повеќе свештенослужители од Повардарската епархија.

 

Извор: Повардарска епархија